acil durum eylem planıAcil durum eylem planı

Acil durum eylem planı genel olarak, yangın, patlama, sabotaj, terör saldırıları, kimyasal atık ve doğal afetler gibi durumlarda işyerinde yer alan bireylerin ne yapması ve hangi tedbirleri alması gerektiğini anlatan yazılı planlardır. Bu planlar için olası durumlara karşı önceden tatbikat yapılır ve kişiler bu konuda eğitilir.

İş yerlerinde yaşanabilecek her türlü riske karşı çalışan tüm bireylerin hazırlıklı olmasını sağlayan acil durum eylem planları, tüm işverenlerin sağlaması gereken yasal yükümlülüklerden birisidir. Plan, iş bölümü ve tatbikatları içeren acil durum eylem planları, işçilerin sağlığını ve güvenliğini korumak için alınan en mühim önlemlerden birisidir.

ACİL DURUM EYLEM PLANLARI NASIL HAZIRLANIR?

Acil durum eylem planı, olası risklere karşı iş yerleri çalışanlarını koruma altına alabilmek amacıyla hazırlanmaktadır. Bu planlar uzun ve zorlu bir planlama dönemi sonrasında hayata geçirilir. Basit ve hızlı bir biçimde hazırlanan planlar geçici ve spesifik durumlar için sınırlı kalacaktır.

Acil durum eylem planları hazırlanırken şu noktaları içermesine dikkat edilmelidir:.

-Acil durum gerektirecek tüm olaylarda ve risklerde yapılacak olan müdahaleler ve korumalar.

-Arama kurtarma çalışmaları ve ilk yardımın nasıl yapılacağına dair planlamalar.

-Acil durumlarda kimlerin müdahale etmesi gerektiği.

Acil durum eylem planlarının amacı; kişilerin can güvenliği ve sağlığını korumak, işyerinin bilgilerinin ve mallarının korunması olarak tanımlanabilir.

Acil durum eylem planlarında kritik bölgeler mutlaka belirlenmiş olmalıdır. Bu bölgeler içerisinde; ilk yardım alanı, güvenli toplanma alanları, tahliye planları ve malzeme noktaları bulunmalıdır.

ACİL DURUM EYLEM PLANI İHTİYAÇTIR!

Acil durum eylem planı, tüm işyerleri için elzem bir ihtiyaçtır. Bu planları profesyonel bir hizmet alarak yaptırmak gerekmektedir. İş güvenliği konusunda hizmet sağlayan birçok firma acil durum eylem planı ve buna bağlı olarak gerekli tüm malzemeleri de sizler için tedarik etmektedir. İş yerinizin ceza yememesi için mutlaka bu yasal yükümlülüğü yerine getirmeniz gerekmektedir. Acil durum eylem planı veya diğer hizmetlerimizden yararlanmak için lütfen Acar OSGB ile iletişime hemen şimdi geçin.

Acar OSGB iş sağlığı ve iş güvenliği