Ahşap ve Mobilya İmalat Sektöründe İş Sağlığı ve İş Güvenliği

Mobilya ve imalat sektöründe sıklıkla karşı karşıya kalınan sağlık sorunları ve kazalar sektörün olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Özellikle deneyimsiz işçiler bu sorun ile sıklıkla karşı karşıya kalmaktadırlar. Ahşap ve mobilya imalatını makine başında öğrenmiş olan işçiler de kaza riskinin görülme oranı daha fazladır. Kaza sonucu cilt üzerinde oluşan kesik ve sıyrıkların enfeksiyon kapması durumunda ciddi sağlık sorunları da beraberinde gelmektedir. İşçilerin kullanmış olduğu bazı makineler aynı zaman da kişi de duruş bozukluğunun oluşmasına neden olmaktadır .

Tahta ve benzeri ürünlerin şekillendirilmesi sırasında işçi tahta tozuna maruz kalabilir. İş sırasında ön plana çıkan bu toz parçacıkları kişinin gözüne kaçabilir. Kişinin bu durum ile karşı karşıya kalması durumunda ciddi alerjik reaksiyonlar ön plana çıkacaktır. Ahşap ve mobilya imalat sektöründe çalışan işçiler için özel olarak güvenlik ve sağlık önlemlerinin alınması gereklidir. İlk adımda sektörde çalışan tüm işçilerin iş güvenliği hakkında detaylı olarak bilgilendirilmesi önerilmektedir. Tehlikelerin tamamen ortadan kaldırılmaması durumunda , risklerin azaltılması gerekecektir. Yaralanma durumunu en aza indirmek amacı ile koruyucu donanımların en doğru şekilde kullanılması gereklidir. Ahşap ve mobilya sektöründe ki en tehlikelerin durumlardan biri de tahta tozlarıdır. İşçilerin çalıştığı ortamda iyi bir havalandırma sisteminin olması oldukça önemlidir. Aksi taktirde çalışma ortamında bulunan makinelerden gelen tozlar işçiler tarafından sürekli olarak solunacaktır. Bu tür olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalınmaması için işçilerin göz damlası kullanması önerilmektedir.

Yine aynı şekilde çalışma ortamında kullanılan tiner ve çözücü gibi ürünler de ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Eğer sizler de ahşap ve mobilya sektöründe iş sağlığı güvenliğini sağlamak istiyorsanız sizler için özel olarak hazırlanılan iş sağlığı ve güvenliği eğitim programlarından yararlanabilirsiniz. Bu sektörde çalışanların sağlığını korumaya yönelik çalışmalar gerçekleştiren iş güvenliği eğitim, uzman eğitmenler tarafından verilmektedir. Ahşap ve Mobilya İmalat Sektöründe İş Sağlığı ve İş Güvenliği eğitim programı almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

*
*
*
*
*
*
*