Akaryakıt İstasyonlarında İş Güvenliği

Akaryakıt İstasyonlarında İş Güvenliği

Akaryakıt İstasyonlarında İş Güvenliği

Akayakıt istasyonlarında kullanılan yanmalı motorların sahip olduğu egzoz gazları korbmonmonoksit içermektedir. Yanmalı motorların sahip olduğu egzoz  gazları çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Kapalı ortamda yer alan yanmalı motorlardan çıkan gaz kişi de baş ağrısı ve yorgunluk gibi olumsuz sonuçlar doğuracaktır.  Kişinin karbonmonksit soluması ölüm riski ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Benzin ve gaz yağı buharlarının olduğu ye uzun süre bulunulması  durumu boğazın tahriş olmasına da neden olmaktadır. Akaryaıt istasyonunda kullanıma alınan benzin tanklarında hortumlama uygulamasında benzinin içerisinde yer alan hidrokarbonlar çalışanların ciğerlerine zarar vermektedir. Bu iş alanında çalışan kimseler de zatüre gibi ciddi sağlık sorunları gözlemlenmektedir.

Taşıtların içerisinde yer alan sülfürik asitler akü dolumu işlemi sırasında yanık tehdidi ile karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır. Cilt üzerine sülfürik asit çözeltisinin değmesi sonucunda yanık sorunu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bununla beraber uzun süre sarj edilmiş akülerde de hidrojen gazı salınımı gözlemlenmektedir. Bu durumda da mekanda çalışan kimseler zehirlenme durumu ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Akaryaıt istasyonlarında fiziksel tehlikelerden kaynaklanan hastalıklar gözlenmektedir. İş sırasında kullanıma alınan depo tanklarının sahip olduğu giriş kapaklarının olduğu yerden çıkarılması ve temizleme amacı ile kullanıma alınan sıvıların konumlandırıldığı tankların taşınması sırasında işçilerin kas ve iskelet sisteminde olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Akaryakıt istasyonlarında iş güvenliğinin sağlanması oldukça önemlidir. Zehirli kimyasal buharlarının bulunduğu ortamlarda havalandırma sistemlerinin kullanılması önerilmektedir. Bu uygulama sayesinde ortam havası kısa zaman zarfı içerisinde dışarıya atılmaktadır.

Akaryakıt istasyonlarında meydana gelebilecek yangınlardan korunma amacı ile önlem alınması gereklidir. Bunun için çalışma mekanında mutlaka paratoner olması gereklidir. Bununla birlikte pompa sistemlerinin de kullanıma alınması gereklidir. Eğer sizler de akarkayıt istasyonlarında iş güvenliğini sağlamak isteyenlerdenseniz Acar OSGB aracılığı ile iş güvenliği eğitimi alabilirsiniz. İş güvenliği hizmetlerinin detayları hakkında bilgi almak istiyorsanız kısa zaman zarfı içerisinde bizimle iletişime geçebilirsiniz. Acar OSGB şimdi alanında uzmanlaşmış ve donanımlı eğitmenleri ile siz değerli müşterilerine birinci sınıf kalitede hizmet sunmayı planlıyor.