aşırı sıcaklarda iş sağlığı ve güvenliği

Hava sıcaklığı özellikle açık alanda çalışanlar için büyük bir sorun teşkil edebilmektedir. Ülkemiz de birçok bölgemiz yaz aylarında oldukça sıcak ve nemli olmakta ve açık alanda çalışanlar için bu sıcaklıklar sağlık açısından riskli olabilmektedir. Aşırı sıcaklarda dikkatin azalması ile beraber iş güvenliğinin etkilenmesi de yaşanabilecek başka olumsuzluklardandır. Böylece iş veriminin düşerek olumsuz yönde etkilenmesi de olası bir durumdur. Uluslar arası standartlarda aşırı sıcaklardan işçilerin sağlıklarının etkilenmesine ve hastalanmalarına heat illness denilmektedir. Sıcak ve nemli ortamlarda açık havada çalışanların etkilenmesi ve hastalanması sık sık karşımıza çıkan bir durumdur. Yine sıcak yerlerde çalışmaktan etkilenmeler ve yanmalarda yaşanabilmektedir. Bunun için aşırı sıcaklarda iş sağlığı ve güvenliği konusuna dikkat edilmesi gereklidir.

aşırı sıcaklarda iş sağlığı ve güvenliği

Aşırı sıcaklarda çalışmada başta;

  • İtfaiyeciler
  • İnşaat çalışanları
  • Fırıncılar
  • Maden çalışanları
  • Kazan dairesi çalışanları
  • Fabrika çalışanları olmak üzere pek çok çalışan maruz kalabilmektedir.

Özellikle 65 yaş ve üzeri olan kişilerin, kalp hastalarının, tansiyon hastalarının, fazla kilolu kişilerin risk altında oldukları unutulmamalıdır. Sıcak çarpması aşırı sıcaklarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Sıcak çarpmasının başlıca belirtileri arasında; bol terleme ve sıcak kuru bir cilt, bilinç kaybı, koma hali, değişmiş ruh hali, aşırı sıcak vücut ısısıdır. Bu gibi durumlarda sıcak çarpması yaşayan kişinin yanında bulunan kişilerin zaman kaybetmeden 112’yi aramaları ve hastayı serin bir yere almaları ve soğuk su ile serinletmeye çalışmaları çok önemlidir.

Aşırı sıcaklarda iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak ilgili mevzuat ile işverenin sorumluluğu altında tutulmuştur. İşverenin işyerinde işçilerine iyi bir çalışma ortamı sağlaması çalışanların motivasyonunu arttırarak iş performanslarının artmasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden, çalışma alanında ısı, sıcaklık, rutubet, nem, hava akımı ve ışık gibi çevresel faktörleri göz önünde alarak termal konfor ölçümlerini sağlamak işverenin başlıca sorumluluğudur. Bunun için iş güvenliği uzmanları ile yapacakları planlama ve termal konfor ölçümleri ile çalışma ortamının hava sıcaklığı, havada ki nem yoğunluğu ve oranı, havdaki akım hızı ve Radyant ısı ölçülmüş olacak ve böylece ortamda ki hava istenilen düzeyde tutulabilecektir. Yine işverenlere düşen iş planlaması kapsamında, günün serin saatlerinde çalışmaları programlamak, uzun süreli çalışmalarda ekstra işçi çalıştırmak, çalışanlara serinletici içecek ve yiyeceklerin temin edilmesi, iş saatlerini ve mola sürelerinin ayarlanması, çalışanların dinlenme sürelerinde serin alanlarda olması ve işçilere serin tutacak kıyafetlerin temin edilmesi gibi tedbirler alınmalıdır.