Az Tehlikeli Ve 50 Den Az Çalışanı Olan Tüm İşyerlerinde İş Yeri Hekimi Ve İş Güvenliği Uzamanı Bulundurma Zorunluluğu 1 Temmuz 2020 Tarihine Ertelendi.

 

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile beraber iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği sağlanması için işverenlerin ve çalışanların görev, yetki sorumluluğu belirlendi. Kanuna göre az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfları kapsayan tüm işyerlerine işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu getirildi. Ancak az tehlikeli sınıf ve 50 den az çalışanı olan işyerlerinde bu zorunluluk 01/07/2017 tarihinden 01/07/2020 tarihine ertelendi. Ama iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmet alımları dışında kalan faaliyetler bu tarihten önce yapılmak zorundadır. 50 den fazla çalışanı olan tüm az tehlikeli işyerlerinde ise işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu kanunun 01/01/2013 tarihinden bu yana zorunlu haldedir. İş güvenliği hizmetleri risk değerlendirmesi, acil durum eylem planının hazırlığı, genel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleridir.

1 Temmuz dan itibaren bir çalışanın dahi olduğu tehlike sınıfı ayırt etmeksizin tüm işyerlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurulacaktır. İşyerlerinde işyeri hekiminin ve iş güvenliği uzmanının çalışma süresi ise işyerinin tehlike sınıfına göre değişiklik gösterecektir. İş güvenliği uzmanlığı A, B, C sınıfına göre ayrılmaktadır. Tehlike sınıfına göre C sınıfı iş güvenliği uzmanları az tehlikeli ve tehlikeli (1/1/2019 tarihine kadar) işyerlerine, A sınıfı belgesi olan iş güvenliği uzmanı olan kişilerse tüm işyerlerinde çalışabiliyorlar. İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmayan işyerlerine idari para cezası uygulanabiliyor.

İstanbul ilçeleri ve çevresinde faaliyet gösteren birçok az tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler ACAR OSGB firması ile iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almakta. 1 Temmuz tarihini bekleyen az tehlikeli işyerleri, işyeri hekimi ve iş güvenliği hizmeti almasalar da ACAR OSGB firmamızdan risk analizi, acil eylem planı ve iş sağlığı ve güvenliği eğitimi hizmeti almaktadırlar. Acar OSGB olarak az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği hizmetini işinde profesyonel, deneyimli ve sertifikalı uzman kadromuzla veriyoruz. İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerimizle işyerinizde çalışanların sağlığını ve güvenliğinin korunmasını sağlıyoruz, kanun kapsamında yapılması geren tüm faaliyetleri sizin adınıza biz yürütüyoruz. Hem bu şekilde çalışanlarınızın sağlığını ve güvenliğini koruyor hem de iş yerinizde kaza risklerini ortadan kaldırarak yaşanabilecek olaylarla işlerinizde aksama olmadan devam etmenizi sağlıyoruz.

İlişkili Sözcükler: Az tehlikeli iş yerleri, Az tehlikeli sınıf, 50 den az çalışanı olan iş yerleri, İş Güvenliği uzmanı, Az tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği, İş yeri hekimi, 1 temmuz 2017, 1 temmuz 2020, yasal zorunluluk, isg kanunu, isg, iş sağlığı ve güvenliği, İstanbul osgb, osgb, acar osgb

Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve Az tehlikeli iş yerlerinizde iş güvenliği hizmeti almak için https://www.acarosgb.com.tr/az-tehlikeli-isyerlerinde-is-guvenligi/ adresini ziyaret edebilir, sitemizin iletişim bölümünden bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

www.acarosgb.com.tr