Balıkçılık Sektöründe İş Güvenliği

Balıkçılık Sektöründe İş Güvenliği

Balıkçılık Sektöründe İş Güvenliği

Balıkçılık sektöründe işçilerin dikkat etmesi gerektiği konulardan biri de iş güvenliğidir. Geleneksel balıkçı teknelerinde ya da farklı makineleri kullanıma alındığı gemilerde birçok kaza meydana gelmektedir. Balıkçılık sektöründe vinçlere bağlı olarak birçok iş yapılmaktadır. Özellikle trol balıkçılığında iş güvenliğinin sağlanması gereklidir. Bu sektörde ki en tehlikeleri işlerden bir de trol kapaklarının tel aracılığı ile birbirine bağlanmasıdır. Trol kapakları 100 kilodan fazla ağırlığa ev sahipliği yapmaktadır. Trollerde bulunan ağların çekilme işlemi sırasında gerilim ortaya çıkmaktadır. Taşıma işlemi sırasında bu tür kablolara dokunmak cilt üzerinde kesiklerin oluşmasına sebep olmaktadır. Aynı zaman bu tür çalışma ortamlarında işçilerin trollerin kablolarına takılması durumu gözlemlenmektedir. Bununla beraber iş sırasında kullanıma alınan çelik kabloların işçilerin vücudunun herhangi bir yere düşmesi durumun da gözlemlenmektedir. Teknede balıkları temizleme işlemi sırasında kullanılan bıçak ve benzeri aletler de denizin sarsılması sonucu olumsuz sonucu olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

Balıkçılık sektöründe ölümcül kazalar iki ayrı gruba ayrılmaktadır.Dalgalar sebebi ile yutulma ve işçilerin gemiden düşmesi gibi durumlar ölümcül kazalar grubunda yer almaktadır. Bir diğer ölümcül kazalar grubunda ise yangın sebebi ile gemilerin batması ve patlama gibi durumlar yer almaktadır. Balıkçılık sektöründe iş sırasında yaralanma ve sakatlanma gibi durumları içeren ölümcül olmayan kazalar da mevcuttur. Balıkçılık sektöründe iş güvenliğini sağlamak amacı ile Acar OSGB’den destek talebinde bulunabilirsiniz. Birinci sınıf kalitede hizmet sunan Acar OSGB iş güvenliği hizmetleri alanında donanımlı ve deneyimli eğitmenlere sahiptir.

Profesyonelliği ile ön plana çıkan iş güvenliği hizmetleri kurumlara özel olarak hazırlamış olduğu eğitim programlarını kullanmaktadır. Balıkçılık sektöründe iş güvenliğinin nasıl olması gerektiğine dair tüm bilgileri sizlerle paylaşmaktadır. İş güvenliği konusunda ki mevzuatı izleyerek çalışmalarını sürdüren Acar OSGB aynı zaman da iş güvenliği eğitimlerinin planlanma sürecinde de sizlere destek vermektedir. İş güvenliği hizmetlerinin detayları hakkında bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Acar OSGB şimdi profesyonel eğitmenleri ile siz değerli öğrencilerine iş güvenliği eğitimi vermeyi bekliyor.

There is no form selected or the form was deleted.