Bitkisel Yağ Üretiminde İş Sağlığı Güvenliği

 

Bitkisel Yağ Üretiminde İş Sağlığı Güvenliği

Gıda sektöründe sıklıkla karşı karşıya kalınan problemlerden biri de işçilerde cilt hastalıklarının görülmesi durumudur. Deterjan, çamaşır suyu ve sabun gibi maddelerin uzun süre kullanılması cilt sağlığı sorunu ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Özellikle lastik eldiven kullanan kimseler de cilt hastalıklarının oluşma riski daha fazladır. Bitkisel yağ üretimi sırasında ön plana çıkan kimyasalların insan derisi ile temas etmesi durumunda kontakt dermatit durumu gözlemlenmektedir.

 

Bitkisel yağ üretiminde çalışan işçilerin çözücü maddeleri solunum yolu aracılığı ile vücutlarına almaları durumunda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Özellikle sodyum metilat ve benzeri maddelerin insan vücuduna değmesi sonucu ciddi hasarlar oluşmaktadır. Solunum hastalıklarına neden olan bu tür olumsuzluklardan korunmak için iş güvenliği önlemlerinin alınması önerilmektedir. Bitkisel yağ üretiminde fiziksel tehlikeler sebebi ile hastalıklar da oluşmaktadır. Gıda imalatı sırasında işçilerde yoğun olarak bel ve sırt ağrısı şikayetleri oluşmaktadır. Özellikle paketleme bantlarının olduğu bölümde çalışan işçiler de ağır yükler  taşıması sebebi ile bu tür şikayetler görülmektedir. Yanlış vücut pozisyonlarında çalışılması durumunda iskelet sistemi hastalıkları gözlemlenmektedir.

 

Bitkisel yağ üretiminde bulunduğu alanda ki fan, buhar ve konveyör gibi aletler de işçilerin işitme duyularının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu tür alanlarda işime kaybı gibi durumlar görülmektedir. Malzeme yükleme işlemi sırasında mikrobiyolojik buluşma riski de oldukça yüksektir. Bu tür alanlarda sıklıkla karşı karşıya kalınan durumlardan biri de bakteri salmonelladır. Bu tür bakterinin yiyecekler üzerine bulaşması sonucunda kişiler de salmonellozis hastalığı oluşmaktadır. Eğer Bitkisel Yağ Üretiminde İş Sağlığı Güvenliği sağlamak istiyorsanız Acar OSGB aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz. Birinci sınıf kalite de iş sağlığı güvenliği hizmeti sunan kurumumuz en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Acar OSGB bünyesinde hizmet sağlayan tüm eğitmenler profesyonel, alanında uzman ve donanımlıdır. İlk seçiminiz olacak Acar OSGB aracılığı ile sizler de bitkisel yağ üretiminde iş sağlığı güvenliği hizmeti alabilirsiniz. Siz değerli öğrencilerimize sunmuş olduğumuz hizmetler hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız kısa zaman da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

*
*
*
*
*
*
*