Branşlara göre meslek hastalıkları ve önlem için gerekenler

Çalışanların, yaptığı işe göre karşılaştığı sağlık sorunları meslek hastalıkları olarak nitelendirilmektedir. Günümüzde oldukça önemli bir problem olan meslek hastalıkları, birçok çalışma işe önlenebilir hale gelmiştir. Çalışanların meslek hastalıkları yaşamaması için işverenlerin çeşitli sorumlulukları vardır ve bunları kanunlar çerçevesinde mutlaka yerine getirmelidir.Bu hastalıklar branşlara göre meslek hastalıkları olarak her branş için ayrılır.

Türkiye’de meslek hastalıkları “Sosyal Sigortalar Kanunu Sağlık İşlemleri Tüzüğü”nde listelenmiştir. Bu rahatsızlıklar ise genellikle mesleğin etkilediği organlar ve meslek hastalığına etken olan sebepler olarak incelenebilir. İlgili tüzükte meslek hastalıkları 5 ana grupta toplanmıştır. Bu gruplar ise şu şekildedir:

-A Grubu: Kimyasal maddeler nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklar: 25 adet alt grup ve 67 adet rahatsızlık çeşidi vardır.

-B Grubu: Mesleğin cildi etkilediği durumlar: 2 alt grupta deri rahatsızlıkları.

-C Grubu: Mesleki solunum sistemi rahatsızlıkları: 6 alt grup, 9 adet rahatsızlık.

-D Grubu: Bulaşıcı hastalıklar: 4 alt grup, 30 adet hastalık çeşidi.

-E Grubu: Fiziksel etkenlere bağlı olan rahatsızlık çeşitleri: 7 alt grup, 12 hastalık.

 

BRANŞLARA GÖRE GÖRÜLEN RAHATSIZLIKLAR NELERDİR?

branşlara göre meslek hastalıkları ve önlem için gerekenler

Mesleki kan hastalıkları:

Plastik imalatı ile alakalı işler, kuru temizleme sektörü, boya imalatı ve mobilya imalatı gibi mesleklerde Çoklu miyeloma ve lösemi gibi kan hastalıkları sıklıkla görülmektedir. Bu rahatsızlıkları engellemek için ortamı izole etmek ve kişisel koruyucu önlemler almak gerekmektedir.

 

Mesleki kanserler:

Oldukça çeşitlidir ve genellikle kimya ile ilişkili sektörlerde karşımıza çıkar. Boya sektörü, ahşap imalatı, plastik sektörü, petro kimya, cam endüstrisi, madeni yağ, kimyasal ara ürün üretimi gibi birçok meslekte bu tip rahatsızlıklar karşımıza çıkmaktadır. Bunu önlemek içinse riskli kimyasal ve fiziksel etmenleri ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Mesleki dolaşım sistemi rahatsızlıkları:

Endüstrileşmiş ülkelerde sık sık görülmektedir. Bu rahatsızlıklar koroner arter hastalığı, iltihaplı hastalıklar, kalp ritim bozukluğu, varis olarak listelenebilir.

Mesleki psikolojik rahatsızlıklar:

Ülkemizde ve dünyada sık sık görülen mesleki rahatsızlıklardan birisidir. Post travmatik stres, depresyon, strese bağlı olarak ortaya çıkan hipertansiyon, kas ağrıları olarak listelenebilir. Bunun önüne geçebilmek için özellikle mobbing gibi uygulamaların engellenmesi gerekmektedir.