Cam İşlerinde İş Sağlığı Güvenliği

Cam İşlerinde İş Sağlığı Güvenliği

Cam üretimi işlerinde ağır metallerden hazırlanmış olan kimyasallar kullanıma alınmaktadır. İş sırasında kullanılan kimyasalların havaya karışması sonucunda ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınabilir. Yine aynı şekilde cam işlerinin yapımı sırasında tercih edilen boyalar kısa zaman da buharlaşmaktadırlar. Buharlaşan kimyasalların solunması durumunda ortamda bulunan kimseler de akciğer hastalıkları meydana gelmektedir. Özellikle kimyasal buharların bulunduğu ortamlarda akciğer kanseri riski ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Cam işlerinde sağlığı tehtid eden bir diğer unsur ise silika camlarının üretiminde ön plana çıkan silika tozlarının havaya karışmasıdır. Bu tür uygulamalarda silika kristalleri ortamda buharlaşarak havaya karışmaktadır. Solunum yolu aracılığı ile mekana yayılan silika tozları akciğerler de rahatsızlık yaşanmasına sebep olmaktadır. Cam işlerinde fiziksel tehlikelerden kaynaklanan hastalıklar oluşmaktadır. Vibratör, karıştırıcı çalıştırma motorları gibi makinelerin kullanan işçiler de işitme kaybı ortaya çıkmaktadır. Yüksek gürültülü ortamlarda bu tür sorunlar ile sıklıkla karşı karşıya kalınmaktadır.

Cam üretim iş kolunda çalışılan parçaların boyutları, şekil ve ağırlıkları çeşitlilik gösterebildiği gibi bu malzemelerin taşınması, üretim yöntemleri ve paketleme yöntemleri de değişiklik gösterir. Farklı şekil ve ağırlıklardaki ürünlerin taşınması sırasında, çalışanın bel ve sırt kasları zorlanabilir. Özellikle büyük, kaba, kavraması zor ve dengesiz yüklerin taşınması çalışanlar için bir risk yaratır. sürekli olarak taşıma işlerinde görevli olan çalışanlarda kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları görülebilir.

Eriyik haldeki cama işlem yapılması sırasında çalışanlar radyal ısıya sunuk kalırlar. Kızılötesi ışınlar çalışanların gözlerine zarar verebilir. Uzun süre yüksek ısı ile çalışılan ortamlarda bulunanlarda katarak görülme riski vardır. Ayrıca yüksek ısı deride yanıklara da neden olabilir.

Cam İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.