Çay Endüstrisinde İş sağlığı ve İş Güvenliği

çay

Çay Endüstrisinde İş Sağlığı ve İş Güvenliği

Çay endüstrisinde çayın harmanlanması işlemi sırasında işçiler birçok sağlık sorunu ve tehlikeler ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Çay harmanlanması işlemi sırasında kullanılan makinalar da her zaman güvenliğin sağlanması gereklidir. Güvenliğin eksikliği sebebi ile düşme, işitme kaybı, yaralanma ve benzeri olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Paketleme işlemi sırasında da zincirlere dişlerine takılma ve sıkışma noktalarının çıkardığı tehlikeler ön plana çıkmaktadır. Bu tür durumlarda işçiler de parmak çürümesi ve kopması gibi durumlar gözlemlenmektedir. Çay endüstrisinde kullanıma alınan makinelerin koruyucu parçalar aracılığı ile desteklenmiş olması da büyük önem taşımaktadır. Makineler de koruyucu parçaların eksik olması durumunda keskin parçaların araya sıkışması söz konusu olacaktır. Makinelerde yer alan kitlenme mekanizmaları kişiyi iş sırasında karşı karşıya kalınacak olan risklerden koruyacaktır. 

Çay endüstrisi sektöründe tozlardan kaynaklanan tehlikeler de mevcuttur. Çay paketleme uygulaması – ya da  temizleme işlemi sırasında mekanda yüksek miktarda çay tozu bulunmaktadır. Çay tozları mekanda bulunan kişinin organik hastalıklara yakalanmasına sebep olmaktadır. Çay tozları aynı zaman da solunum yollarında birikmelere de sebep olmaktadır. Çay endüstrisinde İş Sağlığı ve İş güvenliği ‘nin sağlanması için kesinlikle iş güvenliği sağlığı eğitimlerinin alınması gereklidir. Bu planlama için koruyucu donanımların kısa zaman zarfı içerisinde seçilmesi önerilmektedir.

Mekan da kullanıma alınan tehlikeli kimyasalların tanımlanması da güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır. Acil durumlarda uygulamaya alınacak durum programlarının da önceden belirlenmesi gereklidir. Tehlikeli durumlar ile karşı karşıya kalınması durumunda ne yapılması gerektiği konusunda planlama yapılmalıdır.

Tüm detayları düşünerek çalışmalarını sürdüren Acar OSGB çay endistrüsünde iş güvenliği sağlığı konusunda en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Alanında uzmanlaşmış eğitmenler ile çalışan Acar OSGB daima en uygun fiyat aralığını siz değerli müşterileri ile paylaşmaktadır. İlk seçiminiz olacak ACAR OSGB sektörde yaşanan diğer tehlikelere karşı da önlem almaktadır. Planlı ve programlı bir şekilde çalışmalarını sürdüren Acar OSGB müşterisi için en uygun eğitim programını hazırlamaktadır. Eğer sizler de birinci sınıf kalitede iş güvenliği hizmeti almak isteyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

*
*
*
*
*
*
*