Çimento Üretiminde İş Sağlığı Güvenliği

Çimento Üretiminde İş Sağlığı Güvenliği

Çimento Üretiminde İş Sağlığı Güvenliği

Çimento üretiminde özellikle solunum yolu hastalığı ile karşı karşıya kalınmaktadır. İş sırasında havada ki tozlar ciddi sağlık sorunlarının ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Bu tür alanlarda kronik bronşit gibi hastalıklar görülmektedir. İş alanında asitlere karşı güçlendirilmiş olan çimento türlerinin kullanılması silikoz hastalığını da beraberinde getirmektedir. Özellikle taş ocaklarında çalışan işçiler kristal kuvars tozu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Kristal kuvarsların içerisinde silis yer almaktadır. Bu tür taşlar parçalandıkları zaman silis tozları ortaya çıkmaktadır. Silis tozunun işçiler tarafından solunması oldukça tehlikelidir. Çimento üretiminde hastalık yapıcı bir diğer kristal tipi ise kristobalittir. Bu kristal tipi tüberküloz hastalığı ile karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır.

Çimento üretimi sırasında mekan da yer alan fan, motor ve öğütücü değirmen gibi birçok ekipman yer almaktadır. Mekan da bulunan ağır taşıma araçları şiddetli gürültü ile karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır. Çalışanların 120 DB’eden yukarıda ses şiddetine maruz kalması işitme kaybı ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Bu tür mekanlarda tehlike içeren bir diğer unsur ise titreşimdir. Ağır taşıma araçlarından gelen titreşim insan vücudunun olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Aynı zaman da hilti olarak isimlendirilen aletlerden gelen titreşim de birçok olumsuz sonuç ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır.  Bu sektörde sıklıkla karşı karşıya kalınan olumsuz durumlarda biri de takılma ve düşme dir.

İş sahasının düzgün zeminli olmaması bu tür problemler ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Mekan da önlem alınması adına zeminin iyi bir şekilde temizlenmesi gereklidir. Eğer sizler de çimento üretiminde iş sağlığı güvenliğini sağlamak isteyenlerdenseniz Acar OSGB ile iletişime geçebilirsiniz.   İş sağlığı güvenliği konusunda ideal bir adres olarak nitelendirilen Acar OSGB siz değerli müşterilerinden gelen çağrı taleplerine anında yanıt vermektedir. Profesyonel kalitede hizmet sağlayan Acar OSGB her zaman en ideal fiyat aralığı dahilinde hizmet sağlamaktadır. İş sağlığı güvenliği hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.