Demir Çelik Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği

Demir-Çelik Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği

Demir-Çelik Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği

İSG mevzuatına göre demir-çelik sektörü çok tehlikeli işler sınıfından yer alan bir sektördür. Ağır ve çok tehlikeli olan endüstrilerden bir tanesidir. Yapılan işlerin ağır olması ve yüksek düzeylerdeki sıcaklıklarda yapılan işler sebebiyle bu sektörde oldukça ciddi meslek hastalıkları ve iş kazaları görülür. İşletmelerin bir çoğunluğu; büyük ölçekli, belli yörelerde yoğunlaşmasından kaynaklı olarak sektörde kayıt dışı çalışmaların az olması sebebi ile işçilerin örgütlenme işlemlerinin fazla görüldüğü bir sektördür. Hem bundan kaynaklı hem de iş sağlığı ve güvenliğinden kaynaklı olarak oldukça ciddi çalışmaların yapılması bile, sektörde oluşan meslek hastalıkları ve iş kazalarının önüne geçememektedir. Demir Çelik sektöründe görülen meslek hastalıkları zatüre, silikoz, raynaud sendromu, müköz zar iltihabı, asbest kanseri ( mezotelyoma ), dupuytren kontraktürü, karpel tünel sendromu, kan kanseri ( lösemi ), akciğer kanseri yer almaktadır.

Demir Çelik sektöründe var olan gürültünün etkilerinden korunmak için makinelerin montajı esnasında titizlik gösterilmesi ve zararlı tehlikeli kimyasalların oluşabilecek olan etkilerine karşı da mevzi ve genel havalandırma sistemlerinin tamamının uygun olması gerekir. Kişisel Korumu Ekipmanları ile sektöre uygun olan iş elbiselerinin kullanımı bu sektörde oluşabilecek olan meslek hastalıklarının ve iş kazalarının önlemek konusunda önemlidir. Bu anlamda çalışan işçilere ısılara dayanıklı olan eldiven, gözlük, solunum cihazı, maske, baret ve uygun olan elbiselerin kullanımı hakkında detay ve eğitim verilmesi gerekir. Lazerlerin kullanımı göz retinalarına zarar verebileceği gibi, çalışma ortamından var olan buhar, duman ve tozlar da gözler için büyük tehlike saçar. Yapılan detaylı analizler sonucunda risklere maruz kalacak olan tüm çalışanlara uygun olan göz koruyucuların verilmesi gerekir. Gürültünün fazla olduğu demir- çelik sektöründe makinelerin çalışma esnasında, malzemeler taşınırken ve bulunan diğer işlemler yapılırken çıkacak olan gürültü, ancak belli düzeylerde kesilebilmektedir. Tüm bunların hepsi önemli olan risk faktörlerinin içinde yer alır. bunların hepsini en aza indirilmesi içim muhakkak gerekli olan mühendislik önlemlerinin yanı sıra koruyucu görevi gören kulaklıkların ve tıkaçlarında kullanılması gerekir.

ACAR İş Güvenliği ve İş Sağlığı A.Ş. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak hizmet verirken birçok alanda sunduğu eğitimlerle de müşterilerine hizmet vermektedir. Uzun yılların tecrübesi olarak yanındayız.