Eğitim Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği

Eğitim Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği

Eğitim Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği,Eğitim sektörü uzun dönemler boyunca tehlikelere maruz kalınabilen bir sektör olarak düşünülmemiştir. Ama günümüzde yapılan bazı incelemeler ve çalışmalar neticesinde eğitim sektöründe çalışanlarından kimyasal, biyolojik ve fiziksel baz tehlikeler ile karşı karşı olduğu ortaya çıkmıştır.

Bunlar;

Eğitim sektöründe verilen hizmetlerin çoğunluğu kapalı alanlarda yapılmaktadır. Kapalı alanlarda bulunan hava kirlilikleri akut hastalıkların oluşmasına sebebiyet verir. Bunların içinde alerjik rinit, astım ve üst solunum yolu rahatsızlıkları bulunmaktadır.

Kimya öğretmenleri asitler, bazlar, formaldehit ve tehlikeli olan gazlar ile çalışmaktadır. Sanat öğretmenleri plastik, pigment, çözücü ve boyalar ile çalışır. Endüstri alanından çalışırken bunların kullanılması ile alakalı belli başlı kurallar bulunmaktadır. Bu kuralların hepsi belli başlı yasal yaptırımlar ile desteklenir. Ama ne yazık ki, öğretmenler için okullarda bu tarz kurallar bulunmaz. Görülen hastalıkların içinde astım, beyin tümörü, kanser, lösemi, meme, üst solunum yolu enfeksiyonu, zatürre yer alır.

Bazı okullarda kansere sebep olduğu bilinen radon, asbestos, kurşun, pestisit ve Elektro manyetik alan gibi bazı tehlikeler yer almaktadır. Asbestos binanın onarımı ve bakımı ile uğraşan hizmetliler açsından oldukça riskli ve tehlikelidir.

Okulların bazıları yüksek voltaj içeren güç iletin hattının yakınlarına yapıldığından dolayı Elektro manyetik alanlar etkilenir. Elektro manyetik alanlara maruz kalma insanlarda beyin tümörüne, meme kanserine ve lösemiye yol açar.

Okullarda bulunan haşerelerin, böceklerin ve kemirgenlerin üremelerinin önüne geçmek için pestisistler yoğun bir şekilde kullanılır. Pestisistlere maruz kalmanın kansere yol açabildiği düşünülmektedir. Bu riski tamamen ortadan kaldırmak için kullanım esnasından maruz kalmaya dikkat edilmeli ve çalışanların sağlığının ön planda tutulması gerekir.

Eğitim sektöründe çalışan tüm öğretmen oldukça stresli bir işe sahiptirler. Haftanın 5 günü okulda çocuklar ve genç olan kişilerle ilgilenirler. Öğrencilerine yeni deneyimler, yeni bilgiler öğretmeye çalışırken bir taraftan da öğrencilerin tümü disiplin ve düzen içine sokmaya çalışmaktadırlar. Bu da tüm öğretmenlerin sırtına oldukça ağır bir yük ve sorumluluktur. Bundan kaynaklı olarak strese bağlı olan işe devamsızlık, baş ağrıları ve yorgunluk sık bir şekilde gözlemlenir.

Her türlü güvenlik iş güvenliği eğitimleri ile mutlak müşteri memnuniyeti ilkesi ilen çalışan Acar OSGB, İş Güvenliği, İşyeri Hekimi, Risk Analizi, Acil Durum Eylem Planı, Yangın Eğitimi, Temel İSG Eğitimi, İlk Yardım eğitim hizmetleriyle sizlerle..