Ekranda Çalışanlarda Olası Mesleki Hastalıklar

Ekranda Çalışanlarda Olası Mesleki Hastalıklar

Ekranda Çalışanlarda Olası Mesleki Hastalıklar

Ekranda Çalışanlarda Olası Mesleki Hastalıklar nedir :Son dönemlerde iş yaşamında ekran yani bilgisayar kullanımının artması işveren açısından verimliliği arttırmaya başlamıştır. Ama çalışan açısından da ciddi boyutlarda sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep olmaktadır. Belde ağrı, boyun, kollar ve hareketlerin kısıtlanması ile kas sistemi rahatsızlıkları ekranda çalışanların en önemli, yaygın ve ciddi rahatsızlıklarıdır. Bilgisayar kullanımı tekrarlanan hareketlere eller, el bilekleri, el, boyun ve bel kısmının kötü şekildeki pozisyonunun ergonomik açıdan kötü koşula sahip olmasından dolayı bu rahatsızlıklar gelişir. Kas iskelet rahatsızlıklarına sebep olduğundan dolayı oluşabilecek sakatlıklar sonucunda iş memnuniyeti ve iş verimliliği en aza indirgeyerek, yüksek meblağlarda tedavi harcamasına, iş günü kaybına ve yüksek miktarlarda tazminat ödemelerine sebep olmaktadır. Bu da hem işvereni hem de ekonomiyi olumsuz şekilde etkiler. ABD Çalışma Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü mesleki kas iskelet rahatsızlıklarının sebep olduğu ve bu sıkıntıların maliyetlerini 1980 senelerinde bu yana kadar artış gösterdiğini bildirmiştir.

Ekranda çalışan kişilerde sakatlıklardan ve mesleki kas iskelet sıkıntılarından korunmak için ergonomi eğitimi büyük katkı sağlar. Avrupa Birliği ülkelerinde ve ABD’de parasal ve yasal olan baskılar sebebi ile ergonomi eğitimleri sık bir şekilde yapılmakta ve yaygınlaşmaktadır. Türkiye’de ise ergonomi açısından yapılan eğitimler oldukça yetersizdir. Yeni iş yasaların uygulanması ve çalışanların bu konuda yeterli bilince ulaşması ile yakın dönemde sigorta tazminatları ve erken emeklilik olanakları da gündeme gelecektir. Ekranda çalışan kişilerde gözlerde görme bozuklukları, batma, yanma ve ağrı, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi ruhsal açıdan sıkıntılarda görülür.

Ekranda çalışan kişilerin hemen hemen yarısından daha fazlası kas ve iskelete bağlı olan yakınmalar ile doktora başvurmaktadır. Bir araştırmaya göre haftalık 15 saatten daha çok bilgisayar kullanımı yapan ve iş başı yaparken herhangi bir sorunu olmayan kişilerin yarısından daha fazlasında çalışma dönemlerinin ilk 1 senesinde kas iskelet sıkıntıları gözükmektedir. Yine yapılan bir araştırmada bilgisayar kullanan kişilerin yaklaşık olarak % 90’lık kısmında bel, kollar, boyun ve eller ile alakalı olan sıkıntılar ve rahatsızlıklar gözlemlenmiştir.

Acar OSGB olarak 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği yasası standartlarını yakalamak adına tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak adına sizlerle. Profesyonel kadro ve tecrübeli eğitmenleri ile sizlerle.