Elektrik Kablosu İmalatı Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği

Elektrik Kablosu İmalatı Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği

Elektrik Kablosu İmalatı Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği

İletken kabloların yapılması esnasında kullanılacak olan metallerin elektrolitik rafinasyonu esnasında ortaya sülfürik asit dumanları çıkar. Bu solunum yollarının tahriş olmasına sebep olur. Bunun önüne geçmek için oldukça iyi bir havalandırma sisteminin olması gerekir.

Berilyum- bakır ve kadmiyum- bakır alışımı yapılır iken belli başlı önemli riskler ortaya çıkmaktadır. Kadmiyum bakırın erime noktasına geldiğinde çoktan buharlaşmış olur. Erimiş haldeki bakırın içine kadmiyum eklendiğinde ortalığa yüksek miktarlarda kadmiyum oksit dumanları yayılır. Bu zehirli dumanın solunması sağlık yönünden tehlikelidir.

Berilyum ve bakır alışımı elde edilirken berilyum oksit sumanı ortaya çıkar. Metallerin içindeki en tehlikeli dumandır. Bundan kaynaklı olarak maruz kalma limitleri aşaması için konulan kurallara dikkatli şekilde uyulması gerekir.

Fiber optik kablolarının yapılması teknolojik işlemlerin bir bütünüdür. Yapım aşamasından ozon, hidrojen klorür ve klor gibi oldukça tehlikeli maddeler kullanılır. Bunların üretimi esnasında cebri çekişli havalandırma sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Aksi durumlarda kontakt dermatit riskleri ortaya çıkar.

Elektrikli kablo imalatında kurşun kaplama yapılırken, çalışanların kurşuna maruz kalması engellenmelidir. Kurşun bulaşımı olmamış alanlarda yemek yenmeli ve sigara içilmelidir. Aksi durumlarda kurşun zehirlenmesi ile karşılaşılır. Bu tarz alanlardaki tüm çalışanların biyolojik açıdan gözetimlerinin yapılması ve bu konuda uzman olan laboratuarlarda kanda bulunan kurşun oranlarına bakılması gerekir.

Kablo emaye kaplama işlemleri esnasında kresol kullanılır. Düşük miktarlarda bile kullanılsa kendine özgü kokusu bulunur ve aşındırıcı bir maddedir. Solunması ise oldukça tehlikelidir.

Bunların yanı sıra gürültüde önemli olan tehlikeler içinde yer alır. Üretimin hemen hemen her türlü alanından son derece yüksek düzeylerde metalik sesler bulunur. Bundan dolayı ortamda bulunan ses 80 dBA’yı geçmemesi gerekir. Bu sektördeki üretimde bu sınırı geçmeyen bölüm neredeyse yoktur. Bundan dolayı kulakları kapatacak olan manşonlu donanımların tercih edilmesi gerekmektedir. Metal tellerin çekilmesi ve bobinlere sarılması esnasında ne kadar el değmemiş gibi gözükse de dokunulduğu kabloların kesmemesi için dayanıklı olan koruyucu eldivenlerin de mutlaka kullanılması iş sağlığı ve iş güvenliği açısından gerekir.

Firmamız Acar OSGB her türlüğü iş güvenliği alanında ihtiyaçlarınızı gidermek üzere danışmanlık ve eğitim desteği sunan bir işletmedir. Her türlü sektöre hizmet veren işletmemizden en doğru eğitim sistemleri ile destek talebinde bulunabilirsiniz.