Elektrikli Ev Aletleri İmalat Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği

Kazalar

Elektrikli Ev Aletleri İmalat Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği

Elektrikli Ev Aletleri İmalat Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği

Hammaddenin, parçalarının ve biten ürünlerin kabul edilmesi, dağıtımı ve depolanması esnasından kazalar meydana gelir. Üretim hemen hemen her aşamasından farklı kazalar şile karşılaşmak mümkündür. Bitmiş ürünün, parçalamanın ve hammaddenin taşınması esnasında kullanılan kaldıraçlar ağır olan yükleri taşıma esnasında yere düşme tehlikesi yaratabilir. Parçaların yapımı esnasında plastik püskürten aletlerin, güçlü preslerin ve makinelerin kullanımları bazı tehlikelere yol açar.

Elektro kaplam sırasında aşındırıcı olarak kullanılmakta olan kimyasalların oluşturduğu yakıcılık oldukça büyük bir risktir. Ayriyeten montaj esnasında parçaların herhangi bir yerden başka bir yere taşınması birçok kazanın ortaya çıkmasına sebep olur.

Elektrikli yapılan testler esnasında çalışmakta olan parçalar, ölçüm aletleri, terminaller ve iletkenler dokunma ile oluşabilecek olan tehlikeler ortaya çıkartır. Bu tarz işlerin yapıldığı yerlere uzman dışında kişilerin sokulmaması gerekmektedir. Acil durum olduğunda sistemi durdurabilecek olan düğmeler, levhalar ve işaretler, tehlikenin olduğunu gösteren uyarılar koyulmalıdır.

Hastalıklar

Bu sektörde meslek hastalığı ile çok fazla karşılaşılmaz. Oluşan hastalıklar ise aşağıdaki gibidir;

Katılaştırıcıların, yağların ve çözücülerin epoksi reçine ile karıştırılmasından kaynaklı olan cilt hastalıkları, kum püskürtme ile yapılan temizlik esnasında silika tozlarının insanlar tarafından akçigerlere çekilmesi ile silikoz, yağdan ve boyamadan arınma işlemleri esnasında kullanılan çözücülerin solunması ve kurşun zehirlenmesi, üretimin belli aşamalarında oluşan yüksek sesten kaynaklı olarak duyma kaybı

İSG Gereğinde Güvenlik Önlemleri

Klorlanmış bileşiklerin ve çözücülerin zehirleme gücü yüksek olduğu için yerlerine daha az tehlikeli madde konulması gerekir. Kurşun zehirlenmesi konusunda çalışma konusunda çalışma koşullarının daha iyi düzeyde sağlanması, tıbbi gözlem yapılması ve hijyene dikkat edilmesi önem taşır.

Yalıtıcı olarak kullanılan yağlar, boyalar ve çözücüler patlayıcı konumundadır. Bu maddelerin hepsi yangına karşı özel korumaları bulunan, serin ve kuru yerlerde ya da ayrı bir binada saklanmalıdır. Yanabilir sıvıların boşaltımı esnasında statik elektrik yükleri oluşur. Bundan kaynaklı olarak tüm kaplar topraklanmalıdır. Depolarda çalışan kişiler yangın söndürme ve yangın ile alakalı olarak bilgilendirilmeli ve oluşabilecek olan patlama ve yangın durumlarında gerekeli olan ekipmanların tamamını etkin bir şekilde kullanmalıdır.

Bizler Acar OSGB olarak iş güvenliğinden yangın eğitimine, periyodik kontrolden çevre danışmanlığına kadar birçok alanda sizlere destek vermektedir. Önce kalite ve önceliğimiz insan sloganı ile yola çıkan firmamız, her sektörden müşterilere hizmet vermektedir.

Doğru çözüme sağlıklı ulaşmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

There is no form selected or the form was deleted.