güvenlik ve sağlık işaretleriGüvenlik ve sağlık işaretleri

Tüm iş verenler, iş yerlerinde yapılan durum değerlendirme risk raporlama işlemlerine göre, çalışanlarını tehlike altında bırakmamak için güvenlik ve sağlık işaretlerini yerleştirmesi gerekmektedir. Bu güvenlik ve sağlık işaretleri; levhalar, renkler, ışıklı tabelalar, sesli ve ışıklı sinyaller, sözlü iletim ve el kol işaretleri olarak belirlenmiştir. Bu işaretler; iş güvenliği ve iş sağlığı hakkında bilgi ve uyarılarda bulunması açısından oldukça önemlidir.

Bu uyarı işaretlerinin yerleştirilmesiyle beraber, işçilere bu konuda eğitim vermek de oldukça önemlidir. Hangi işaretin neyi anlattığı mutlaka işçilere ifade edilmeli, gerekirse kitapçık dağıtılmalıdır.

GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ NELERDİR?

Güvenlik ve sağlık işaretlerinin kalıcı olanlarını şu şekilde listelemek mümkün olacaktır:

-Acil çıkış yerlerinin ve ilk yardım alanlarının belirtilmesini sağlayan işaretler.

-Yasaklamalar, yapılması zorunlu olan işler ve uyarılarla alakalı işaretler.

-Yangın çıktığı zaman nasıl müdahale edileceğine dair uyarılar ve yangınla mücadele ekipmanlarının bulunduğu yerleri belirten işaretler.

-Düşme ve çarpma riski olan yerleri belirten işaretler.

-Trafik yollarının olduğunu belirten işaretler.

Güvenlik ve sağlık işaretlerinin geçici olanları ise şöyledir:

-Tehlike sinyalleri.

-Sesli ve el işareti ile yapılan sinyaller.

-Işıklı işaretler.

İşaretlerde kullanılan renkler ise şunları simgelemektedir:

Kırmızı: “Dur, yasak ve tehlikeli” anlamlarına gelmektedir. Kırmızı renk ayrıca yangınla mücadeleyi de simgelemektedir.

Mavi: “Zorunlu hareketleri” simgelemektedir. Örneğin giyilmesi gereken kişisel koruma donanım malzemeleri mavi renkle gösterilir.

Sarı: “Uyarı ve tehlike riski” sarı renkle belirtilmektedir. Yangın, patlama, basamaklardan düşme, radyasyon, zehirlenme gibi uyarılar bu renkle simgelenir.

Yeşil: “Emniyetli durum” anlamına gelen işaretlerde kullanılır.

Turuncu: Bazı zamanlar dikkat çekmesi nedeniyle sarı renk yerine kullanılabilmektedir.

GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİNİN KULLANIMININ ÖNEMİ NEDİR?

Belli başlı durumlarda iş yerlerindeki riskler teknik önlem ve yöntemlerle giderilemiyorsa, güvenlik ve sağlık işaretlerini kullanmak zorunludur. Her iş veren iş yerinde bu işaretleri bulundurmalı bu şekilde çalışanlarının sağlığını ve canını güvence altına almalıdır. Bu bir yasal zorunluluktur ve uygulanmadığı takdirde cezası vardır.

Acar OSGB olarak firmaların riskli bölümlerini tespit ediyor ve uygun levha kullanımını bildiriyoruz. Acar OSGB’nin diğer hizmetlerinden yararlanmak için bizimle hemen iletişime geçiniz.