Hayvancılık Sektöründe İş Güvenliği

Hayvancılık Sektöründe İş Güvenliği

Hayvancılık Sektöründe İş Güvenliği

Hayvancılık Sektöründe İş Güvenliği nedir ? Hayvancılık sektöründe fiziksel temastan kaynaklı olarak çizik ve sıyrıklar, travma, astım, zehirli olan hayvanların sokması, alerjik rinit, alerjik kontakt dermatit görülürken, organik etmenlerden kaynaklı sağlık sorunları içinde; zotanik hastalıklar, ilaçlara maruz kalmadan kaynaklı olan alerjiler, astım, zatürre, çifti akciğeri, yiyeceklerden kaynaklı olan hastalıklar, kronik bronşit gibi hastalıklar gözlemlenmektedir.

Hayvancılık sektöründe hayvanların aşılanması, insanlara aşı vurulması, çalışma ortamında gerekli olan sağlık önlemlerinin en detaylı şekilde alınması, var olan yiyeceklerin sağlıklı bir biçimde kullanılması hastalığa yakalanma risklerini azaltmaktadır. En doğru antibiyotiklerin kullanılması bakterilerin gelişmesinin engellenmesi açısından oldukça büyük bir önem taşır. Hastalıkların bulaşması ve önlenmesi açısından kişilerin gerekli düzeyde bilgilendirilmesi gerekir.

Kişisel Koruyucu Donanımların en doğru şekilde kullanılması hayvancılık sektöründe güvenlik ve sağlık açısından oldukça büyük bir önem taşır. Sektörde kapalı alanlarda cebri çekişli olan havalandırma sistemlerinin kullanılması ve en düzgün şekilde temizliğin yapılması maruz kalınacak olan tozları en aza indirgemektedir. Ortamlarda bulunan tozları süzmek adına en uygun olan maskelerin kullanılması gerekir. Diğer öldürücü ve tehlikeli olan gazlara karşı ise sadece toz süzümü yapan maskeler yeterli olmayacaktır. Bu tarz durumlarda havayı süzecek olan aygıtlar ve maskeler kullanılmalıdır.

Hayvancılıkta cilt rahatsızlıkları oldukça yaygın şekilde görülür. Virüsler, bakteriler, böcekler, otlar, pestisitler, yemler, bitkiler ve gübreler cilt hastalıklarına sebep olur. Bundan kaynaklı olarak ortamlara uygun olan koruyucu kıyafetlerin giyilmesi gerekir. Oluşan deri hastalıklarının önüne geçmek adına düzenli bir şekilde doktora gitmek gerekir. Deride oluşabilecek olan kabarma ve kızarma gibi etkiler takip edilmeli ve doktorların bilgilendirilmesi gerekir.

Bu sektörde astım rahatsızlığına da sık bir şekilde rastlanır. Astım ataklar halinde kendini göstermektedir. Atak esnasında nefes darlığı, hırıltı, solunumda hızlanma, göğüste sıkışma ve öksürük gözükür. Astımlı olan kişiler çevrede bulunan birçok şeye karşı duyarlıdır. Bundan dolayı bu sektörde dikkatli olmak gerekir. Doktor kontrollerinin aksatılmaması, ilaçların düzenli kullanılması ve bazı maddelere karşı maruz kalma risklerinin en az düzeye kadar indirilmesi gerekir.

Acar OGSB olarak 2013’den bu yana İş Güvenliği , İşyeri Hekimi, İlk Yardım Eğitimi, Yangın Eğitiminden Risk Değerlendirme, Acil Durum Eylem Planı hazırlamaya kadar birçok kapsamda yasaların gerekliliklerini sizler için sağlıyoruz. Sizlerde bizimle iletişime geçip hangi sektörden olursa olsun destek talep edebilirsiniz.

Acar Ortak Sağlık Güvenlik Birimi “Önceliğimiz İnsan”.