İş ekipmanlarının kullanımı

İşin yapılmasında kullanılan her türlü alet ve edevata iş ekipmanları denmektedir. Her iş kolunun ekipmanları için ayrı bir kullanım tekniği vardır ve güvenlik için bu teknikleri öğrenmek oldukça elzemdir. Bazı işler ve o işlerde kullanılan aletler ağır ve tehlikeli olabilmektedir. Bu ekipmanları kullanacak olan işçilere mutlaka o konuda eğitim verilmesi gerekmektedir. Bu bir yasal zorunluluktur ve eğitim verilmediği fark edilirse ceza alabilme riski vardır.İşe başlamadan verilmesi gereken eğitimlerden birinin konusu  da iş ekipmanlarının kullanımı eğitimi olmalır.

Ekipmanların kullanımı sırasında eğitimsizlikten kaynaklanan her türlü sorunda işveren hatalı olmaktadır. Bu nedenle bu eğitimlerin her türlü ekipman için verilmesi şarttır.

iş ekipmanlarının kullanımı nasıl olmalıdır

iş ekipmanlarının kullanımı nedir ?

İş ekipmanlarının çalıştırılmasından durdurulmasına kadar tüm süreç ekipman kullanımına girmektedir. Her ekipmanın ayrı bir çalışma yöntemi vardır ve çalışanların bunu mutlaka bilmesi gerekmektedir. İş verenler, iş yerinde kullanılacak olan tüm alet ve makinelerin bu işe uygun olmasını sağlamakla yükümlüdür. Bu ekipmanların işçilerin sağlığını ve güvenliğini tehdit etmeyecek düzeyde olması gerekmektedir. Bu nedenle ekipmanların kullanılmadan önce uzmanlar tarafından kontrol edilerek belgelenmesi, yıllık bakım ve onarımlarının da yapılması elzemdir.

Risk taşıyan ekipmanlar için de bir takım kurallar bulunmaktadır. Bu kuralların başında ise kullanılacak olan ve özel risk içeren ekipmanların bu alanda uzman olan işçilere verilmesidir. Bunun haricinde eğitimsiz ve uzman olmayan işçiler o aletleri asla kullanmamalıdır.

İŞÇİLERE EĞİTİM VERİLMELİDİR

Kullanımı özel risk taşıyan ekipmanları kullanmadan önce mutlaka işçilerin eğitilmesi gerekmektedir. İşin riskleri, riskten kaçınma yöntemleri ve ekipmanın kullanım teknikleri alanında uzman eğitimciler tarafından çalışanlara gösterilmelidir.

Resmi Gazete’de yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre işçilere risk taşıyan ekipmanlarla alakalı olarak;

-İş ekipmanın kullanım şekli ve kullanım durumu

-İş ekipmanında oluşabilecek riskler ve öngörülen anormal durumlar

-Uzmanların kullanımlarından elde edilen deneyimler hakkında bilgi verilmelidir.

acar osgb istanbul osgb istanbul osgb firmaları avrupa yakası osgb adalar osgb arnavutköy osgb ataşehir osgb avcılar osgb bağcılar osgb bahçelievler osgb bakırköy osgb başakşehir osgb bayrampaşa osgb beşiktaş osgb beylikdüzü osgb beyoğlu osgb büyükçekmece osgb beykoz osgb çatalca osgb çekmeköy osgb esenler osgb esenyurt osgb eyüp osgb fatih osgb gaziosmanpaşa osgb Güngören osgb kadıköy osgb kağıthane osgb kartal osgb küçükçekmece osgb maltepe osgb pendik osgb sancaktepe osgb sarıyer osgb silivri osgb sultanbeyli osgb sultangazi osgb şile osgb şişli osgb tuzla osgb ümraniye osgb üsküdar osgb zeytinburnu osgb