İş Güvenliği Firmaları

İş güvenliği firmaları, iş güvenliği İstanbul ve iş güvenliği kanunu hakkında sizlere bilgilendirici makale hazırladık.

İş güvenliği firmaları, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Kanununa göre işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğine destek vermek amacıyla kurulmuş firmalardır.

OSGB – Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi şirketleri; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu konuda işverenlerin aldıkları hizmetleri denetlemek amacıyla bu şirketlere yetki vermektedir. Bakanlık tarafından yetkilendirilen bu firmalara “Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi” unvanı verilir. Bu şirketler dışından müşavir unvanı adı altında hizmet vermeye çalışan firmaların hiçbir sorumluluğu ve yetkisi yoktur, bu şirketlerden hizmet alınmasını tavsiye etmeyerek sakıncalı olduğunu belirtebiliriz.

OSGB lerin, iş kanunu ve bu kanuna göre çalışmalar yaparak ve bu kanuna göre hizmet vererek, iş yeri verimliliğini arttırmak, çalışanların güvenliğini sağlayabilmek, kontrol altında tutmak ve bilgilendirme yapmak için en iyi şekilde çalışmaktadır.

OSGB kurucuları, görevlendirdikleri işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ile ilgili gerekli tecrübeye sahip olmaları tercih edilmelidir. Görülen fiyat üzerinden OSGB tercihi yapılmamalıdır.

İş Güvenliği Firmaları ile Çalışmak Zorunlu mu?

İş güvenliği kanununa göre tüm tehlike sınıflarında bulunan işyerlerine işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu getirilmişti. İşyerlerinin tehlike sınıflarına göre zorunluluk ve isg personellerinin işyerindeki hizmet süreleri değişmektedir. Ancak az tehlikeli sınıfında bulunan ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinde bu zorunluluk 01/07/2017 tarihinden 01/07/2020 tarihine ve o tarihten tekrar 31/12/2023 senesine ertelendi. 50’den fazla çalışanı olan az tehlikeli sınıfında yer alan firmalarda işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu vardır. Az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği hizmetleri risk değerlendirme (risk analizi), acil durum eylem planının hazırlanması, yüksekte çalışma belgelerinin oluşturulması, meslek hastalıklarına karşı bilgilendirme, genel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleridir. Tabi bunlar illaki bir OSGB şirketi ile çalışma zorunluluğu getirmemektedir, firma isterse kendi bünyesinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli bulundurabilirler.

İş Güvenliği İstanbul

İş güvenliği İstanbul da hem Avrupa yakasında hem de Anadolu yakasında hizmet vermekte olduğumuz birçok firma bulunmaktadır. İstanbul iş güvenliği Avrupa yakasının merkezinde konumlanan şirketimizde her sınıfta olan firmalara kolayca ulaşarak hizmetlerimizi asla aksatmamaktayız. OSGB İstanbul, uzman ve uzun süredir çalıştığımız tecrübeli ekibimiz ile firmalara kalitemizden ödün vermeden hizmet sunmaktadır. İstanbul iş güvenliği firmaları arasında en iyi en verimli hizmeti alacağınız bir firmayız.

İş Güvenliği Kanunu

İş güvenliği kanunu, işyerlerinde iş güvenliğinin oluşması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartnamelerinin yerine getirilmesi aynı zamanda iyileştirilmesi için işverenler ile çalışanların arasında yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülükleri düzenlemek amacıyla hazırlanmıştır.

Çalışan tüm personellerin ve işçilerin iş kazalarını önlemek amacı ile güvenli çalışma ortamı oluşturmak amacıyla alınan tedbirlere ve önlemlere iş güvenliği, uyulan bu yasaya da iş sağlığı ve güvenliği kanunu denmektedir.

İş güvenliği kanunu hakkında daha detaylı bilgilendirme içinde buradan makalemizi okuyabilirsiniz.

Acar OSGB; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yetkilendirilmiş iş sağlığı ve güvenliği şirketidir. Bizimle buradan iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsiniz.