iş güvenliği sağlığında çevre faktörü

İş güvenliği ve sağlığı sadece mesleğin içerisinde olan şeylerle sınırlı değildir. Örneğin çevreden gelen etmenler de kişinin iş yürütürken rahatsız olmasını ya da kaza gibi şeyler yaşamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle iş güvenliği ve iş sağlığında çevre faktörü de oldukça önemlidir. Fiziksel, ruhsal, kimyasal, sosyal ve biyolojik birçok etmen çevreden gelerek, çalışanın sağlığını ve güvenliğini tehdit edebilir. Bu nedenle işveren bu konularda da önlem almak zorundadır. İş yerlerinde çalışanlar açısından iş güvenliği sağlığında çevre faktörü oldukça önemlidir.

iş güvenliği sağlığında çevre faktörü

iş güvenliği sağlığında çevre faktörü denildiği zaman akla ilk gelen problemler ise şu şekilde listelenebilir:

Gürültü:

Hem çalışma ortamında hem de çalışma ortamının çevresinde ortaya çıkabilecek olan gürültü, işçilerin en çok rahatsız olduğu şeylerden biridir. Hem duymayı olumsuz yönde etkileyen hem de iş verimliliğini düşüren bu etmen için mutlaka önlem almak gerekmektedir. İşveren mutlak surette çalışılan ortamda gürültü ölçümleri yaptırmalı ve buna göre bir takım uygulamaları da hayata geçirmelidir. Gürültü ölçümleri:

-Belli bir süre sonra işçilerde duyma kaybının yaşanmaması için,

-Gürültünün çevreyi rahatsız etmemesi için,

-Çalışanların işine rahatlıkla konsantre olabilmesi için mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Titreşim:

Çalışanlar kullandıkları mekanik araçlar sebebiyle bir takım titreşimlere maruz kalabilmektedir. Titreşim kişilerin duyma organlarında, kas ve bağ gibi algılama sisteminde, kulak içi dengede kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Titreşim eğer çok şiddetliyse, boyun ve vücudun diğer kısımları da tutularak zarar görebilir. Titreşimin önlenmesi için:

-Uygun yalıtım sağlanmalı

-Makinalara düzenli bakım mutlaka yapılmalı

-Mola verilmeli

-Titreşim iletimine engel olmalı

-Titreşim yayan cihazlar işçiler tarafından dönüşümlü kullanılmalıdır.

Aydınlatma:

Çalışma koşulları bazen gözleri yorar ve gözlerde kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu nedenle ortamın aydınlatılması oldukça önemli bir şeydir. Ortamlara ve yapılan işin çeşidine göre uygun aydınlatma sistemi kurmak şarttır.

Hava durumu, iklim:

İç ortamın havası çalışanlar için oldukça önemlidir. Aşırı sıcak ya da soğuk bir ortamda işçiler çalışamayacak, rahatsız olacak ve çeşitli hastalıklarla da boğuşma riskini her an taşıyacaktır. Bu nedenle ortamın havasının temiz ve yaşanabilir olması gerekmektedir. İş yerlerinde havanın ısısı mutlaka çalışma şekline göre ayarlanmalıdır.

Toz:

Ortamda bulunan toz ve kimyasal maddeler, çalışanları birçok anlamda etkileyebilmektedir. Bu nedenle bu tip durumlarla karşılaşmamak için hijyene ve havalandırmaya önem vermek gerekmektedir.