İş Güvenliği Nedir?

İSG kısaltmasıyla kullandığımız İş Güvenliği nedir sorusuna tanım yapacak olursak, işyerlerinde işin yürütülmesi sırasında çeşitli nedenlerden kaynaklı sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak için yapılan sistemli ve bilimsel çalışmaya iş güvenliği denir. İş güvenliği nedir sorusunun tanımını bu şekilde yapabiliriz. İş güvenliği İstanbul ve tüm ilçelerinde profesyonel olarak hizmet vermekteyiz.
İş güvenliği olgusu ilk olarak 1980’li yıllarda duyulmuştur, 1989 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Direktifi ve devamında çok sayıda oluşturulan bireysel direktifle 2012 yılında ülkemizde yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu da Avrupa Birliği uyum sürecince hayatımıza girmiş bulundu.

İş Sağlığı ve Güvenliği Ne İş Yapar?

Hangi sektör olduğu hiç fark etmeden tüm işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği görevlisi bulunma zorunluluğu vardır. İşletmeler ister az tehlikeli sınıfta yer alsın isterse çok tehlikeli sınıfta yer alsınlar zorunlu kılınan birkaç kriterle yerine getirmekle yükümlüdür. Bu kriterinde en başında en az 1 tane olmak üzere görevli bulundurmak zorundadır. Bu yazdıklarıma göre İş Güvenliği ne iş yapar? Bu sorunun cevabı oldukça basit ama soruyu sadece ne iş yapar diye sormayalım aynı zamanda görevleri, yetki ve sorumluluklarını da soralım, bunları da bilmekte fayda var.

  • Görev aldığı işyerinde ortamın, ekipman ve uygulamaların mevzuatta yazıldığı gibi iş güvenliği kurallarına uygun olarak denetlemek,
  • İşyeri ortamında oluşabilecek tüm tehlikelerin tespitini yapmak,
  • Zehirleyici niteliklerde olan maddeler üzerinden numune elde etmek,
  • Çalışan personellerin, işyerinde tehlike oluşturacak çalışma koşullarından korunmasını sağlamak,
  • İş kazalarının sebeplerini öğrenmek ve gelecekte aynı kazaların meydana gelmemesi için önlemler oluşturmak,
  • Gürültülü ortamlara karşın, anketler oluşturmak, çalışma ortamının havalandırma ve çalışma koşullarını sağlık kurallarına uygun programlama ile sürdürülebilirliğini sağlamak,
  • Acil durumlarda yapılması gerekli olan hususlar hakkında bilgilendirme yapılması,
  • Tehlike oluşturan koşullar ve malzemeler için kontrol mekanizması geliştirilerek iyileştirecek sistem oluşturmak, mühendis ve doktorlarla koordineli olarak çalışma, işlerini iş güvenliği çalışanları yapmaktadır.

İş Güvenliği İstanbul

İş güvenliği İstanbul ve tüm İstanbul’un ilçelerine iş güvenliği hizmeti sağlamaktayız. OSGB hizmetlerimizi işinde profesyonel ve tecrübeli uzman ekibimiz yerine getirmektedir. İş güvenliği kanuna göre yerine getirilen iş güvenliği hizmeti uzman ekibimizle birlikte 2004 yılından beri çalışmaktayız. Birçok işletmenin ihtiyaç duyduğu iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmetlerini işletmelere en kaliteli biçimde sunarak çalışanların ve işletmecinin sağlığına önem veriyoruz. Acar OSGB Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yetkilendirilmiş kurumsal bir şirkettir.

AcarOSGB’den İş Güvenliği hizmeti hakkında bilgi almak ve hizmetten yararlanmak için iletişim bölümümüzden bizlere uluşabilirsiniz.

Bizleri sosyal medyadan takip ederek destek olabilirsiniz…

Instagram           Facebook            Linkedin              Twitter