İş Güvenliğinde Riskin Önemi

İş Güvenliğinde Riskin Önemi büyük önem kazanıyor. İş sağlığı ve iş güvenliği nedeniyle yapılan çalışmaların tümü risklerin değerlendirilmesi minvalinde yapılmaktadır. Bu nedenle mutlaka öncelik risklerin değerlendirilmesi konusuna verilmelidir. Çalışanların iş yerindeki sağlığı ve güvenliği, çalışma şartlarının, yapılan işin ve iş sahasının risk bakımından değerlendirilmesi ve buna göre önlemler alınarak sağlanmaktadır. Risk Yönetim Projesi, çok amaçlıdır ve birçok koldan değerlendirilmektedir. Örneğin maden çalışma sahasındaki risklerle, ofiste bulunan riskler farklıdır ve değerlendirmeler de bu koşullara göre yapılmaktadır.

RİSK DEĞERLENDİRME NEDEN ÖNEMLİDİR?

Risk değerlendirme, çalışanların güvenliğini sağlaması nedeniyle oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra risk değerlendirmesi sonucunda  en iyi alternatifi değerlendirmek amacıyla da ölçekler bulunmaktadır. Bu ölçekler şöyledir:

-Risk derecesi: Güvenlik sağlanmadan önce risklerin karar alma mekanizmalarında bulunan kişiler tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Kazançlar ve kayıplar hesaplanarak buna göre plan hazırlanır.

-Ekonomiktir: Risk değerlendirme konusunda seçilecek olan alternatifler, en az çaba ve en az emek ile yerine getirilmelidir. Yani mutlak surette iş veren için ekonomik olmalıdır.

-Zamanlaması: Karar verilmesi gereken risk değerlendirmesi alternatiflerinin aciliyetine göre zamanlama belirlenmektedir. Eğer zaman kısıtlaması yoksa daha sonraki tarihler tercih edilebilmektedir.

-Kaynakların sınırlanması: Risk değerlendirmede mevcut olan kaynaklar insandır. Kararlar minimum insan kullanılarak alınmalıdır.

KARAR VERME SÜRECİNİN ÖNEMİ

İş Güvenliğinde Riskin ÖnemiRisk değerlendirme süreçlerinde karar vermek çok önemlidir. Karar verme süreci, planlama ve değerlendirme sürecinde oldukça önemlidir. Bu süreç sırasında birçok alternatif ortaya koyulur ve en uygun olanı hangisiyse o seçilir. Karar verme sorunları çözme, sorunları görme ve yeni planlar oluşturma açısından en önemli adımlardan birisidir. Peki Risk Değerlendirme neden önemlidir:

Risk değerlendirme süreçleri sayesinde operasyonlar kesintisiz bir biçimde devam eder ve kurumun varlığı da zarar görmez.

-Olumsuz sürprizler en aza indirgenmektedir.

-Risk Değerlendirilmesi kullanılarak yapılan planlar sonucunda iş yerleri herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmayacağı için istikrarlı bir biçimde gelir elde eder.

-Sürdürülebilir büyümeye katkıda bulunur.

-Çalışanların zaruri ihtiyaçları, risk değerlendirme raporu sonucunda ortaya çıkan çalışmalarla belirlenmektedir.

osgb

  • risk nedir isg
  • risk tanımı
  • risk analizi nedir
  • risk yönetimi nedir
  • risk değerlendirme yönetmeliği 2016
  • risk değerlendirmesi örnekleri
  • iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi yönetmeliği pdf
  • risk değerlendirmesi kaç yılda bir yenilenir
  • osgb
  • iş güvenliğinde risk analizi