İş Kazalarını Önleme Teknikleri

İş yerlerinde iş kazaları için önlem almak ve bunlar adına yapılacak olan tüm çalışmalar iş güvenliğinin gerekli olan ilkelerini oluşturmaktadır. İş kazalarının önüne geçilebilmesi ve azaltılabilmesi adına ve emniyetsiz olan tüm durumları düzletmek adına ortamdaki çalışma koşullarının gözden geçirilmesi ve aksaklık olan durumlar için tedbirlerin alınması gerekir. İş kazalarını önleme teknikleri içinde;

Emniyetsiz Olan Koşulları Ortadan Kaldırmak

İş kazalarının önüne geçebilmek için var olan yollarında arasında en etkilisidir. Güvenli ortamları sağlamak için yapılacak olan çalışmalar her daim daha kolaydır ve yapılan işlemlerin sonuçları süreklilik getirir. İlk olarak iş yerinde emniyetsiz olan ortamların tespit edilmesi gerekir. Sonrasında bunların ortadan kaldırılması için gerekli planlar yapılır ve uygulamaya geçilir.

Emniyetsiz Olan Davranışları Ortadan Kaldırmak

Bu davranışlar çalışanlardan kaynaklanmaktadır. Çalışan kişilerin alışkanlıkları, kültür düzeyleri, sosyal ve ekonomik durumları, psikolojileri ve eğitimleri bu açıdan etkilidir. Bu kademeli şekilde verilecek olan temel isg eğitimleri ile en aza indirgenir.

Çalışma Ortamında En İyi Yöntemlerin Uygulaması

İş kazalarının önüne geçmek ve en aza indirgemek için çalışan kişiye işin ve işin de çalışan kişiye uygunluğu gerekir. Bu anlamda ergonomiden yararlanmak gerekir.

Otomasyon

İş güvenliği açısından otomasyon büyük bir önem taşır. Çalışan kişiler uzaktan kumanda yardımları ile makineleri çalıştırır ve çalışan kişileri müdahale etmeden makineler çalışmasını devam ettirir. Basit bir yöntemdir. Ama çok tehlikeli olan işlerde bu konuda geliştirilmiş olan robotlar kullanılır.

KKD Kullanımı

İş kazalarının önüne geçmek ve azaltmak için kullanılan en son çaredir. Çünkü bunları kullanmak işçiler açısından oldukça zordur. Ama üretim alanında ve gerekli olan yerlerde kullanılması gerekir. KKDlerin kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur.

Bunlar;

Çalışan kişilerin vücut yapılarına uygun olması, yapıldığı malzeme ve kendisi açıdan tehlike saçmaması, hijyenik olması, işin kendisine ve amacına uygun olması, kolay bir şekilde temizlenmesi, işin hareketini ve işçinin çalışmasını engellemesi gerekir. KKD kullanımı konusunda verim almak için çalışan kişilerin bu konular eğitilmesi, bilgilendirilmesi ve nasıl kullanabilecekleri ile alakalı eğitilmesi gerekir.

Bizler Acar OSGB olarak iş güvenliğinden yangın eğitimine, periyodik kontrolden çevre danışmanlığına kadar birçok alanda sizlere destek vermektedir. Önce kalite ve önceliğimiz insan sloganı ile yola çıkan firmamız, her sektörden müşterilere hizmet vermektedir. Doğru çözüme sağlıklı ulaşmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.