iş sağlığı ve güvenliği

İş sağlığı ve güvenliği kavramı, çalışanların can güvenliğinin sağlanmasına ve sağlıklarını korumaya yönelik oluşturulan uygulamalara verilen isime iş sağlığı ve güvenliği denir. İşin yürütülmesi sırasında işe bağlı çeşitli nedenlerden ötürü oluşabilecek her türlü zararı engellemek için bu sistemli uygulamalara ihtiyaç vardır.

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB)’ler de şirketlere iş sağlığı ve güvenliği konusunda yardımcı olmak için kurulmuştur. Bu kuruluşlar, her türlü iş yerine iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi sağlamaktadır. Çalışma ortamlarında insan sağlığı ile ilgili olan her konuya iş yeri hekimi bakmaktadır. Bir çalışan rahatsızlandığında ya da kazaya uğradığında iş sağlığının tıbbi kısmıyla ilgilenen işyeri hekimleri olaya anında müdahil olarak iyileştirme uygulamalarını hayata geçirir. Ani ve acil durumlarda iş yeri hekimi anında müdahale yaparak, çalışanın can güvenliğini koruma altına alır.

iş sağlığı ve güvenliği nedir

iş sağlığı ve güvenliği nedir ?

İş sağlığı çalışmalarında iş ile sağlık arasındaki ilişkinin çalışana olan etkileri inceleme altına alınmaktadır. İş mutlak surette çalışanın sağlığına zarar vermeyecek nitelikte olmalıdır. İşte tam bu noktada osgb’ler, iş sağlığı konusunda kaliteli çalışmalar yaparak, çalışanları koruma altına alır. İşin sağlık üzerindeki tüm olumsuz etkileri, osgb’lerin sistemli çalışmaları ile giderilmekte ve engellenmektedir.

İş sağlığı ve güvenliği genel olarak şu açıklamalarla ifade edilebilmektedir:

-İşin yürütülmesi sırasında oluşabilecek tüm tehlikeleri ve sağlığa zarar verebilecek durumları etkili ve sistemli bir çalışma ile kontrol altına almak.

-Çalışanları korumayı yani iş güvenliğini, bunun yanı sıra tüm iş yerinin güvenliğini esas alarak buna göre faaliyetler yürütmek.

-İş yerindeki tüm çalışanların sağlığını korumak ve olumsuz etkileri metotlu çalışmalar aracılığı ile engellemek.

Mutlaka bir osgb ile çalışmalısınız.

İş yeri sahipleri, kanunlar gereği mutlaka çalışanların güvenliğini ve sağlığını koruma altına almalıdır. İstanbul osgb kuruluşları bu konuda oldukça başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Bu nedenle mutlaka alanında iyi kuruluşlarla iş birliği yapmak hem iş veren hem de çalışan için oldukça önemlidir.

acar iş güvenliği istanbul iş güvenliği istanbul iş güvenliği firmaları avrupa yakası iş güvenliği adalar iş güvenliği arnavutköy iş güvenliği ataşehir iş güvenliği avcılar iş güvenliği bağcılar iş güvenliği bahçelievler iş güvenliği bakırköy iş güvenliği başakşehir iş güvenliği bayrampaşa iş güvenliği beşiktaş iş güvenliği beylikdüzü iş güvenliği beyoğlu iş güvenliği büyükçekmece iş güvenliği beykoz iş güvenliği çatalca iş güvenliği çekmeköy iş güvenliği esenler iş güvenliği esenyurt iş güvenliği eyüp iş güvenliği fatih iş güvenliği gaziosmanpaşa iş güvenliği Güngören iş güvenliği kadıköy iş güvenliği kağıthane iş güvenliği kartal iş güvenliği küçükçekmece iş güvenliği maltepe iş güvenliği pendik iş güvenliği sancaktepe iş güvenliği sarıyer iş güvenliği silivri iş güvenliği sultanbeyli iş güvenliği sultangazi iş güvenliği şile iş güvenliği şişli iş güvenliği tuzla iş güvenliği ümraniye iş güvenliği üsküdar iş güvenliği zeytinburnu iş güvenliği