isg yönetim sistemi nedir?

İş yerlerinde herkesin sık sık karşılaştığı en önemli durumlardan birisi de çalışanların sağlık problemleri ve can güvenlikleridir. Bu konuyla ilgilenen alana ise İş güvenliği ve sağlığı adı verilmektedir. İş güvenliği ve sağlığı (isg) belirli bir yönetim sistemi ile de denetim altına alınmıştır. peki nedir bu iso 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi ?

Günümüzde koşulların değişmesi ve rekabetin artması ile beraber iş yerleri işçilerin sağlığını hiçe sayarak, ağır işler yaptırmakta ya da gerekli önlemleri maddi götürüsünden ötürü almamaktadır. Bu da birçok iş kazasına neden olmakta, çalışanların sakat kalmasına ya da ölmesine sebebiyet vermektedir. İşte bu noktada devlet İSG’leri ortaya koymaktadır. Çalışanların can güvenliği ve sağlığını önemseyen bu kurum, belirli bir yönetim sistemi ile çalışmakta ve iş yerlerini sürekli olarak denetlemektedir. İş sağlığı ve güvenliği bir iş yerinde sağlanması gereken en önemli konudur. Geri kalan her şey bu adımdan sonra gelmektedir.

iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi nedir ne işe yarar?

İş sağlığı ve güvenliği isg yönetim sistemi, bu kurumun faaliyetlerinin ve amaçlarının sistematik bir biçimde ele alınması ve kontrol edilmesini sağlamaktadır. Yönetim sistemi ile beraber İSG’nin işleyişi de günümüz koşullarına göre sürekli yenilenmektedir. Örneğin artık bir işe yaramayan İSG maddeleri, farklı maddelerle değiştirilmekte ve denetimler de buna göre yapılmaktadır.

Türkiye’de İSG’nin yürütttüğü çalışmalar, oldukça önemlidir. Bu sistem sayesinde iş yerlerinde yaşanan tüm riskler denetimlerin de sayesinde minimuma indirilebilmektedir. İSG eğitimleri alan herkes bu konudaki çalışmalara katılmakta ve işçilerin tüm haklarını korumaktadır. İSG yönetim programında, İSG ile ilgili çalışmalar ve eğitimler bilen kişiler tarafından yapılmaktadır. Performansları izlemek, acil durumlara hazırlık, eğitimler, izleme ve sonuçların iyileştirilmesi gibi eylemler İSG yönetimi tarafından yapılır.

İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ YARARLARI NELERDİR?

iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi şu yararları sağlamaktadır:

  • Sakatlıklar ve hastalıklar azaltılmaktadır. Toplumların iyileştirilmesini sağlar.
  • Kaynakların etkin ve ekonomik bir biçimde kullanılmasını sağlar. Bu yönetim sistemi sayesinde nakitten de tasarruf edilmektedir.
  • Zararların önceden tespit edilmesi ve engellenmesi sağlanır.
  • Çalışanların olumsuz durumlardan korunması sağlanır.
  • İş kazaları ve meslek hastalıklarını minimum düzeye indirir.
  • Maliyetler bu sistem sayesinde azalır.