İş verenin emzirme odası ve kreş kurma yükümlülükleri

İş yerlerinde 50 ve daha fazla işçi çalıştıran iş verenler bazı yükümlüklere tabidir. Bu yükümlülükler arasında emzirme odası ve kreş kurma da bulunmaktadır. Kadının çalışma hayatına olan katılımını engelleyen faktörler arasında çocuk bakımı da bulunmaktadır. Çocuğunu nereye bırakacağını ya da nerede emzireceğini bilemeyen kadınlar, işten ayrılmakta ve eve kapanmak zorunda kalmaktadır. Bunun için yazımızda iş verenin emzirme odası ve kreş kurma yükümlülükleri konu olacak. Bu olumsuzluğun sonucunda 16.08.2013 tarihli,   28737 sayılı Resmi Gazete’deyayınlanan; “Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları Ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik” yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik bütün kadın işçileri kapsamaktadır.

iş verenin emzirme odası ve kreş kurma yükümlülükleri

Yönetmeliğe göre:

-100 ve 150 kadın çalışanı olan iş yerlerinde emzirme odası bulundurma zorunluğu vardır. Bunun yanı sıra 150’den fazla kadın çalıştırılıyorsa bu iş yerinde mutlaka kreş açılmalıdır.

-İş verenin belediye sınırları içerisinde bulunan bütün iş yerlerindeki çalışan kadın sayısına bakılarak bu karar uygulanmaktadır.

-Emzirme odaları, iş yerine en fazla 250 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Şayet 250 metreden uzun bir yol varsa buraya servis sağlanma zorunluğu da vardır.

-İş verenler kendileri kreş açabileceği gibi aynı zamanda yakın çevrede bulunan yetkilendirilmiş kreşlerle de anlaşma sağlayabilmektedir. Bu kreşlerde bulunan odalara 66 aylığa kadar olan çocuklar alınabilmektedir. Tüm yurtlarda yaş farkı olan çocuklar birbirinden ayrı odalarda tutulmaktadır.

-Bu kreşlerden, annesini kaybetmiş çocuklar ya da velayeti babasında olan çocuklar da yararlanabilmektedir.

İş verenin kreş ve emzirme odası açma yükümlüğü mutlaka sıkı bir takip ve denetim gerektirmektedir.

 

iş yerine emzirme ve kreşlerin kurulması

iş verenin emzirme odası ve kreş kurma yükümlülükleri ile ilgili kararlar şu şekildedir. Medeni halleri ve yaşlarının ne olduğuna bakılmaksızın, eğer bir iş yerinde 100-150 kadın çalışan varsa emzirme odası, 150’den fazla kadın varsa da kreş kurmak zorunludur. Emzirme odalarının iş yerine mesafesi maksimum 250 metre olmak zorundadır. Bu uzunluk fazla olursa emziren kadınlar servislerle belirlenen noktaya bırakılmalıdır.

150’den çok kadının olduğu yerde açılması gereken kreşlere ise 0-6 yaş arasındaki çocuklar bırakılmaktadır. Emzirme odasında olduğu gibi yurdun da 250 metre mesafede bulunması şarttır. İş veren daha uzun mesafelere servis kaldırmak zorundadır.

 

Dilerseniz hamile kadınlar için iş sağlığı ve güvenliği konulu makalemizi de okuyabilirsiniz.