İSG Katip Nedir?

İsg katip nedir, isg katip onay, isg katip sistemi nasıl çalışır gibi konulara ilgili makalemizde yer vermiş bulunmaktayız.

İSG Katip, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2012 yılında 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte devreye alınmış bir yazılımdır. İSG Katip Sistemi, ÇSGB’nin firmalarda iş sağlığı ve güvenliği konusunda kontrol ettiği iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli gibi istihdamların kontrolünü yapar. İş sağlığı ve güvenliği müfettişleri teftişlerine gerek kalmadan bu sistem ile hizmet almayan tüzel kişileri belirleyerek cezai işlem yapabilmektedir.

2017 yılından beri en temel hizmet olan OSGB hizmetlerinden iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmetleri almamanın aylık cezası 10bin Türk Lirası üzerindedir. Bu cezai işlem İSG Katip üzerinden takibi yapıldığı için geriye dönük cezai işlemlerde yapılabilmektedir.

İSG Katip Onay Süreci

İSG katip onay süreci, hizmet aldığınız iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin hizmetlerinin resmi olarak başlaması için şirket yetkilisinin e-devlet şifresi ile İSG Katip Sistemine giriş yaparak aldığı hizmeti onaylaması gerekmektedir. Sisteme Buradan Giriş Yapabilirsiniz…

  • Önce onaylama işlemini gerçekleştirecek olan kişi kendi e-devlet şifresini almış olmalıdır. Sisteme girişler e-devlet kapısı şifresi ile yapılmaktadır. Bu şifreyi, hizmeti alacak olan şirket yetkilisi herhangi bir PTT şubesine başvurarak alabilirsiniz veya buradan e-Devlet şifresi için başvuru nasıl yapılır? yazısını okuyabilirsiniz.
  • Yukarıda verdiğim bağlantıya tıklayın veya ailevecalisma.gov.tr bu adrese tarayıcınızdan giriş yaparak tc kimlik ve e-devlet şifreniz ile e-devlet kapısında oturum açmalısınız.
  • Sol üstteki menüde yer alan Hizmet Alan İşyeri Modülü’ne tıklamalısınız. Eğer bu alanı giriş yaptıktan sonra göremediyseniz SGK nezdinde şirket yetkilisi olarak gözükmüyorsunuz demektir. Bu durumla karşılaşan kişiler, şirketinizdeki imza yetkilisinin bir dilekçe ile SGK Sicil Servisine başvurması ve ilgili olan kişinin İSG KATİP sisteminde şirket yetkilisi olarak atanması sağlanmalıdır.
  • Hizmet Alan İşyeri Modulü’ne tıklanması ile sağ tarafta şirketinize hizmet veren iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bilgileri yer alacaktır. Her birinin üzerine tıklayarak yukarıda yer alan Onayla butonuna basın. İşleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Bakanlığın veri tabanında şirketiniz için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmeti aldığınıza dair bilgi gözükecek ve resmi olarak hizmet almaya başlamış olacaksınız. İSG katip onay süreci’de bu şekilde işlemiş oluyor.

OSGB Hizmetlerini Neden Acar OSGB’den almalısınız?

2004 yılından beri bu hizmeti İstanbul’un tüm ilçelerinde vermekteyiz. Tecrübeli, uzman sertifikalı kadromuz ile firmaların tüm OSGB hizmetlerini karşılamaktayız. Acar OSGB, sektördeki rakiplerine göre kendini sürekli geliştirmekte ve yasaların takibini yaparak her zaman güncel hizmet ve ona göre eğitim vermektedir.

İş kazaları olasılıkları tecrübeli personellerimizle en aza indirerek firmaların ödediği ücretin karşılığını sonuna kadar almalarını sağlıyoruz. OSGB hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve hizmetlerden yararlanmak için buradan iletişime geçebilirsiniz.