isg uzmanlığı nedir (sınıflandırması, belgelendirilmesi, şartları)

isg uzmanlığı nedir yani İş sağlığı ve güvenliği (sınıflandırması, belgelendirilmesi, şartları vs) İş sağlığı ve güvenliği (İSG) uzmanlığı, işyerinde oluşabilecek tehlikelerin belirlenmesinde, risk tahmin ve analizlerinin çıkartılmasında, ortam ölçümlerinin sağlanmasında, tehlikelerin ortamında belirlenerek yok edilmesine karşılık gerekli önlemlerin alınmasında işyeri sahibi veya vekili ve personeller ile iş birliği içerisinde bulunarak gerekli çalışmaları planlamak gerekli sağlık ve güvenlik önlemlerini almak işverene önerilerde bulunmak ve takibi sağlamak amacı ile görev yapan kişilere denilmektedir.

Çalışan personel içerisinde bu yeterliliğe sahip olmayan işyerlerinin İSG uzmanı bulundurma zorunluluğu gerekli kanunlarla getirilmiştir. İşverenler gerekli personeli bulamadığı durumunda bu ihtiyaçlarını Ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden sağlayabilmektedirler. İSG uzmanlığını meslek olarak yapacaklar, mühendislik fakültelerinden mezun olanların tümü, teknik öğretmenler, mimarlık fakültesi mezunları, fizik ve kimya bölümü mezunları yapabilmektedir. Bu kişiler gerekli eğitimleri alarak iş sağlığı güvenliği genel müdürlüğü tarafından düzenlenen sınavlara gireceklerdir. Sınavlarda başarılı olan kişiler, ÇSGB tarafından düzenlenen belgelerini almayı hak kazanacaklardır.  Yine iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları da iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmektedirler. Konum olan isg uzmanlığı nedir ile ilgili yazımıza iş yerlerinin sorumlulukları ile devam ediyoruz.

isg uzmanlığı nedir

Mevcut düzenlemeye göre, en az 50 kişinin çalıştırıldığı ve 6 aydan fazla olmak üzere süren iş kollarında iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. İş yeri tehlike sınıfına göre, kişinin almış olduğu yeterlilik belgesi doğrultusunda A,B,C sınıfı uzman olarak görev yapabilmektedirler. Uzmanlık belgeleri A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı olarak gruplanmıştır. İş güvenliği uzmanlık eğitimleri ise, gerekli ve donanıma sahip Bakanlıkça yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlarda verilmektedir. Sertifika eğitimleri, 220 saat olarak, 180 saati teorik bilgiler, 40 saati pratik bilgiler olarak yapılmaktadır. Yine teorik eğitimin 90 saati ise uzaktan eğitim olarak verilmektedir. Uzaktan eğitimler ilgili eğitim kurumunun internet sitesinin üzerinden yapılmaktadır. Sınav ise 100 soru üzerinden yapılmakta, 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılmaktadır.

İş güvenliği uzmanı eğitimi alabilmek için hazırlanması gerekli belgeler ise şu şekildedir;

  • Onaylı nüfus cüzdan örneği
  • 1 adet vesikalık resim
  • Onaylı diploma örneği
  • Başvuru belgesi
  • Ücretin ödendiğine dair dekonttur.

Sınavda başarısız olunması durumunda,  1 kez daha sınava girme hakkı bulunmaktadır. Ödenen ilk ücret için 2 sınav hakkı bulunmaktadır.