ISO 45001 – ISO Kalite Belgesi Nedir

ISO 45001 - ISO Belgesi Nedir - ISO Kalite Belgesi - Acar OSGB

ISO 45001

ISO Belgesi Nedir? Bir ISO Kalite Belgesi olan ISO 45001 Belgesi ne işe yarar? İşletmenize ne gibi katma değer sağlar?

iso 45001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi, iso belgeleri arasında en önemli belgedir. İnsan hayatının söz konusu olduğu tehlikeli işlerde veya tehlikesiz gibi görünen ama gözden kaçabilecek türden işlerde bu tür belgelerin varlığı işveren ve çalışanlara büyük farkındalıklar kazandırır. İş kazalarının büyük bir bölümü dikkatsizlikten kaynaklanmaktadır. İso 45001 belgesi, olabilecek neredeyse bütün senaryoları önceden planlar ve buna önlem almanızı sağlar.

Bir kurumun kalbi olan çalışanları, bu belge sayesinde daha güvenli bir çalışma ortamında işlerini yapabilir hale gelir. İş sağlığı ve güvenliği, bu kapsamda işyerindeki riskleri belirleyerek bunların önüne geçmeyi sağlar. İş sağlığı performansını sürekli geliştirebilmek için iş içi risk yönetimini kontrol ederek, dayanıklılığı arttırır. İş güvenliğinin sağlanmadığı bir alan düşünülemez.

Bu tip alanlar, günümüzde itibarını kaybetmiş işletmeler olarak bilinmektedir. İş sağlığını iyi yöneten bir şirket, itibarını korur. iso 45001 belgesi sayesinde çalışanlarının hayatını riske atmaz ve gerekli tüm tedbirleri alır. Bu sayede kendi çalışanları daha güvenli ve sağlıklı bir ortamda işini yapar.

İşletmeler bu belgeyi istedikleri zaman alabilirler. Detaylı bilgiler TSE’nin resmi sitesinde bulunmaktadır. İş kazaları ve iş hastalıklarının riskleri acil suret ile önlenmelidir. İşverenler için ve ekonominin tüm kapsamları için iş risklerinin yükü çok fazladır.

Risklerin engellenmesi personel kayıplarını da engeller. Riskler kalktığı zaman, erken emeklilik olmaz ve personel yetersizliği görülmez. Risklerin üstesinden gelebilmek için iso, yeni standart olan iso 45001, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemini uluslararası alanda kuruluşların çalışan güvenliğini maksimum seviyeye çıkarabilmek, riskleri minimuma indirmek ve güvenli çalışma koşulları yaratmak amacıyla bazı gereklilikler getirmiştir.

ISO Belgesi Nedir?

ISO Belgesi nedir? İso kalite belgesinin açılımı International Organization Standardization, yani türkçe olarak uluslararası standartlar organizasyonudur. Uluslararası Standartlar Teşkilatına üye ülkelerin sayısı 162’yi bulmuştur.

Teşkilat üyesinde olan milli birimler kendi topraklarının standartlar konusunda en yetkili kuruluşlardır. Her ülkede teşkilatta yetkili bir organ ile temsil edilir. İso kalite belgesi, üçüncü taraf denetimler aracılığı ile alınır ve bu belge sayesinde işyerinin ne kadar kaliteli olduğu belgelenebilir.

İşyeri küçük veya büyük ayırt etmeksizin kalite belgesinin bulunmasını ister. Ek olarak, iso kalite belgesi kaliteli ürün ve hizmetin müşteriyle nasıl bir uyum içerisinde olduğunu da belirtir. Müşterinin geri dönüşleri ile birlikte hizmet kalitesinin derecesi, müşteri memnuniyeti ve hizmetin ne kadar iyileştirebileceği de görülür. Bu tür önemli verilere iso kalite belgesi sayesinde ulaşılabilir.

Uluslararası akreditasyon kurumu tarafından yapılan belgelere ek olarak, İngiltere’nin kısa adı BSI olan yayınlanan ohsas 18001 iş sağlığı ve güvenliği standardı önemli bir standart olarak sayılmaktadır. İngiltere standartlar enstitüsü tarafından yayınlanmıştır.

Ohsas 18001 standardına iş sağlığı ve güvenliğinin anahtar olduğu görülebilir. Ohsas 18001 tehlike tanıma, analiz etme, tanımlama ve riskleri belirleyip risklerin azaltılmasına yönelik bir standart olarak tanınmaktadır. Ohsas 18001, iso 14001 ve iso 9001 ile bir bütün oluşturmaktadır. ISO Belgesi nedir ide bu şekilde açıklayabiliriz.

ISO Kalite Belgesi

İSO belgelendirme hizmeti kapsamına, daha önce de bahsettiğimiz belgeye iso 9001 kalite yönetim sistemi belgesi, iso 14001 çevre yönetim sistemi belgesi, iso 27001 belgesi, iso 22000 gıda güvenliği belgesi, iso 50001 enerji yönetim sistemi gibi farklı sektörler için oluşturulmuş çeşitli standartlar da örnek verilebilir. İso kalite belgeleri arasında çevreyle alakalı geliştirmeleri sağlayan iso 14001 çevre yönetim sistemi belgesi, önemli belgeler arasında görülmektedir. Bu kalite belgesi, çevresel etki azaltılır, işleyişin hızlanmasını ve işlerin büyümesini sağlar. Kurumlar çevre sorumluluklarına daha hakim olur ve çevreyle alakalı mali tasarruflar bulmayı kolaylaştırır.

İso 14001 belgesi sayesinde kurumların çoğu çevreyle uyumunu sağlamayı öğrenmiş ve kurumsal itibarlarını daha da prestijli bir hale getirmiştir. Bunun yanı sıra, çalışanların memnuniyetlerini daha da arttırmıştır. İso belgelerinin en önemli özelliği, ekonomik tasarrufun sağlanmasıdır. Bahsettiğimiz belge kapsamında çevre mevzuatına uyum sağlanır ve olabildiğince tasarruf sağlanır.

Ek olarak, müşterilere ulaşma ağını büyütür. Çevre yönetimi belgelerine iso 14001 sayesinde ulaşabiliriz. Dayanıklılık, ticari başarı ve şirketlerin çevre üzerindeki olumsuz etkisini en az seviyeye indirmek amacıyla oluşturulmuştur.

ISO 9001 Kalite Yönetim Belgesi

Kalite belgesi kapsamında, iso 9001 kalite yönetim belgesi en yaygın belge olarak bilinmektedir. İso 9001 standardı size kalite yönetimine, kalite yönetim sistemine, müşteri memnuniyetine denetleme yapmayı öğretir. iso 9001 belgesi sayesinde işletmenin hacimlenmesi ve kendini geliştirmesi sağlanır. iso 9001 kalite yönetim sistemi belgesinin harika bir iş geliştirici belge olduğu söylenebilir.

iso 9001 kalite yönetim sistemi belgesi rakiplerinize göre daha önde olmanızı sağlar çünkü bütün işinizin işleyiş süreçlerini bütünüyle izleyebilecek bir durumda olursunuz ve yaptığınız işleri maksimum efektiflik düzeyine çıkarmış olursunuz.

İşinize yapılan sürekli iyileştirmelerin yararını müşterilerinizin geri dönüşleriyle alırsınız. Bu kalite belgesi, size uzun süreçte ekonomik tasarruf sağlar ve karınızı arttırır. Kalite yönetim sistemine güvenmenin en büyük nedeni, bütün süreçleri sırasıyla izleyebilmeniz olabilir. Yönetim sistemleri özellikle gereklidir çünkü iş ne kadar iyi yönetilirse o kadar verimli devam eder.

Global ticarette küreselleşme sayesinde rekabetin kapsam ve sınırı tamamen genişlemiştir ve bu rekabet yarışına katılan kişi sayısı oldukça yükselmiştir. İnsanlar birbiriyle rekabet içerisindeyken rakiplerinin daha da üstün nitelikli olduğunu görebilir. Bilindiği üzere müşterilerin bilinci artmıştır.

Müşteri beklentilerini sürekli olarak karşılamak yeterli olmayıp müşteri memnuniyetini arttırmak hedeflenmektedir. Günümüzde değişim yüksek bir hızda artmış ve özellikle teknolojik alanda birçok uygulamayı mümkün kılmıştır. Yaşadığımız zamanda, başlangıca en çabuk uyum sağlayan şirketler kazanır.

İnovatif şirketler genellikle daha çok tercih edilmektedir. Kalite yönetim sistemi, kapsamlı bir hizmet sunarak tüm aşamaları kapsayan ve verimliliği sürekli hedefleyen kalite yönetim sisteminin uygulanmasını sağlamıştır. İso 9000 kalite sistem standartları ilk 1987’de yayımlanmıştır ve o tarihten itibaren en çok ilgi gören uluslararası standart halinde günümüzde bulunmaktadır. Bu seri, etkili bir yönetim sisteminin nasıl olması gerektiğini anlatır.

Sadece bununla da kalmaz, bilgilerin nasıl belgelenmesi gerektiğini, sürdürülebileceğini göz önüne koyar. İso 9000 kalite standartları serisi, etkinliklerin müşteri memnuniyetini maksimum seviyeye çıkarma yönünde geliştirilmiştir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Kalite Yönetim Sistemi tarafından kurulması ve geliştirilmesi konusunda rehberlik eden iso tarafından oluşturulmuş bir standarttır.

Gıda Sektöründe ISO Kalite Belgesinin Önemi

Gıda sektöründe de iso kalite belgeleri alınması zorunlu olmuştur. İso 22000 gıda güvenliği yönetim belgesi gıda sektörü için önemli bir belgedir. İso 22000 gıda güvenliği yönetim belgesi tüm gıda zinciri içerisinde uluslararası bir standarttır.

Tüm gıda işletmeleri için uluslararası dünya çapında bir standarttır. Bu standartların içine paketleme malzemeleri, temizlik maddeleri gibi materyaller de girmektedir. İso 22000 gıda güvenliği dışında yönetimle alakalı birçok terimi de içinde barındırmaktadır.

Bu terimlerden biri de etkili iletişim teknikleri olarak görülebilir. Gıda güvenliği kapsamında belli riskler ve tehlikelerin önüne geçilmesi sağlanır. İso 22000 sayesinde kuruluşunuz dünya çapında uluslararası alanda kabul gören yöntemler kazanır.

Tedarikçi şirketlerin tehlike yaklaşımlarına başka bakış açıları getirir. Hisse ortakları için yeni yaklaşımlar sağlar. Şeffaflık ön planda olur ve bu sayede sorumlulukların ve açıklamaların daha açık şekilde görülmesi sağlanır.

Diğer bir belge olarak iso 27001, işletmelerin genel bilgilerini koruyan bir kalite belgesidir. Müşterilerin ve işletmenin kendisinin özel ve gizli bilgilerini güvenli bir şekilde saklayabilmek amacıyla alınan belgedir.

Sadece saklamak ile kalmaz aynı zamanda bilgilerin yönetilmesinde de yardımcı olur. Bilgi sistemleri güvenle çalışmaya ve işte hızlanmaya yarar sağlar. Bilgi, iyi kullanılıp işlenirse çok çeşitli avantajlar sağlar. Bilgi gizliliğini korumaya sağlayan iso 27001, büyümeyi, yenilik yapmayı da sağlar.

Daha da iyisi, bütün kalite belgelerinde olduğu gibi bu belgede de müşteri veri tabanınız gelişir. Kalite belgeleri, şirketin uygunluğunun ve kalitesinin kanıtlanmasını sağlar ve mevcut ihale sayılarını daha çok arttırır. Riskleri ve tehlikeleri belirler. Belirlenen risk ve tehlikeleri yönetir ve yok edecek sistemler geliştirir.

Verilerin ve bilgilerin korunmasını sağlar ve müşterilere güven verir. Gizli bilgilerin izinsiz veya yasa dışı yollardan erişilmesini tamamen engeller. İşletmenizin yönetimini eline almanızı sağlar. Yönetim sistemleri tüm mali bilgileri daha iyi korur.

ISO belgeleri bunlarla sınırlı değildir. Bunların yanında ISO 50001, OHSAS 18001, ISO 10002, ISO 20000, ISO 20252, ISO 22301, ISO 28000, ISO 37001, ISO 13485 gibi çeşitli belgeler de bulunmaktadır.

ISO Kalite Belgeleri ve ISO 45001 Belgesi hakkında daha fazla bilgi almak veya teklif talep etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizleri sosyal medya hesabımızdan takip ederek takıldığımız projeler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Facebook InstagramPinterestLinkedinTwitter

 

 

WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı