altılı nace kodu ve işyeri tehlike sınıfı belirleme

İş güvenliği ve sağlığı konusunda eğitim gören ve işe yeni başlamış olan iş güvenliği uzmanlarının sık sık sorduğu sorulardan birisi de “Görev yapacağım iş yerinin tehlike sınıfını nasıl öğrenebilirim” konusudur. NACE kodları işte tam olarak bu noktada devreye girer ve iş yerindeki tehlike sınıflarının belirlenmesini sağlar. Peki işyeri tehlike sınıfı nasıl öğrenilir ?

Avrupa standarlarına göre, ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılması NACE olarak adlandırılmaktadır. NACE kodlamalarına göre iş yerleri ve işletmelere 6 haneli bir kod verilmektedir. Bu kod sistemine kısaca “Farklı iş kollarının sınıflandırılmasını sağlayan sistem” olarak adlandırabiliriz. Ülkemizde de Avrupa Birliği’ne geçiş süreci ile beraber bu kodlar kullanılmaya başlanmıştır.

işyeri nace kodu nasıl öğrenilir

işyeri NACE kodunu öğrenmek için basit bir işlem yapmanız yeterli olacaktır. İşletmenize ait olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sicil numarasının 2. ve 7. hanesine kadar olan numara NACE kodudur. Bu numara 4 ya da 6 haneli olmaktadır.  Örnek olarak iş yerinizin SGK kodu 1-785241-5-3-374679-357901-2-22-90 diyelim. İşte bu numaranın 2. ve 7. Numaraları sizin NACE kodunuzu simgeler. Yani kodunuz 785241’dir.

işyeri tehlike sınıfı nasıl öğrenilir

İş yerinin tehlike sınıfı o iş yerine atanacak uzmanın da çalışma şartlarını belirlemektedir. İş Sağlığı ve Güvenliğinin sunduğu İş yeri Tehlike Sınıfları Tebliği’nde NACE kodu ve tehlike sınıfının ait olduğu iş yeri tehlikeleri sınıfları listesi bulunmaktadır. Bu koda göre tehlike sınıfı basit bir biçimde öğrenilir.

Peki bu sınıflar nelerdir?

İş yeri ve işletmelere ait olan NACE kodu şu sınıfları belirlemektedir:

Çok Tehlikeli İş sınıfı: Genellikle inşaat, maden, tersane gibi tehlikeli işlerin yapıldığı alanları kapsamaktadır. Bu sınıfın daha bir özenli takip edilmesi şarttır.

Tehlikeli: Kesme, boyama, imalat, üretme gibi işlerin yapıldığı işletmeler bu sınıfa dahildir.

Az Tehlikeli: Büro hizmetleri, ofis çalışmaları, alışveriş, eğiti, gıda parakende satışlar gibi işler az tehlikeli sınıfa aittir.

nace kodu değiştirmek

İşletmenize ait olan NACE kodunun iş yerinde yaptığınız işle uyumsuz olduğunu fark ettiyseniz, bunu değiştirmeniz mümkün olmaktadır. Bunun için SGK il ya da ilçe müdürlüklerine yazılı başvuru yapmanız yeterli olacaktır. İşlemleriniz en geç 1 ay içerisinde tamamlanmış olur.