işyerlerinde ilk yardım eğitimi ve işverenin sorumluluklarıişyerlerinde ilk yardım eğitimi ve işverenin sorumlulukları

2015 yılında resmi gazete de yayımlanan ve yürürlüğe giren ilk yardım eğitimi yönetmeliği kapsamında her iş yerinde, ilk yardım uzmanı bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. Yine bu yönetmelik kapsamında iş yerinde çalışan sayısı, iş yeri tehlike sınıfı gibi durumlar göz önünde tutularak ilk yardımcı bulundurmak ve işyeri hekimi / doktoru çalıştırmak zorunluluğu mevcuttur. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında, işveren gerekli tedbirlerin alınması, izlenmesi, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilkyardım ve acil müdahalenin yapılması için yönetmelikte belirilmiş nitelikte olan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirmek zorundadır. Buna bağlı olarak işverenler Acar OSGB’den iş yeri hekim hizmeti alabilmekte, ayrıca işyerlerinde ilk yardım eğitimi hizmetleri sunulmaktadır. Belirli kurallar çerçevesinde sunulan işyerlerinde ilk yardım eğitimi Sağlık Bakanlığınca yetki verilmiş kişiler tarafından, yine yetkili kuruluşlarda verilmelidir. Mobil sağlık, periyodik sağlık taraması, acil durum eylem planı çıkarmakta bu hizmetler dâhilinde İstanbul OSGBler içerisinde olan Acar OSGB tarafından verilmektedir.

İstanbul ilk yardım eğitimi veren Acar OSGB’de kapsamlı bir şekilde işyeri ilk yardım eğitimi sunulmakta ve eğitimler sözlü olarak anlatıldığı gibi, görsel olarak ta desteklenmekte, uygulamalı bir şekilde interaktif olarak tatbik edilmektedir. İşyeri çalışan sayısı ve tehlike sınıfının da göz önünde bulundurarak yönetmelikte belirtilen kişi sayısı ve eğitim süresine dikkat edilerek işyeri ilk yardım eğitimi yapılır. Eğitim sonunda İl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirli zamanlarda yazılı ve sözlü sınavlar uygulanmaktadır. Sınavlar deneyimli ilk yardım eğitimcilerimiz tarafından yapılmakta, Sağlık Müdürlüğünce de denetlenmektedir. Sınavı başarı ile geçen kursiyerlere ilk yardımcı sertifikası ve kimlik kartı verilir.  Çalışan personelin alacağı bu kimlik kartları 3 yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Bu kişiler bundan sonra işyerlerinde gerekli olduğu takdirde ilk müdahaleyi yapabileceklerdir. İstanbul ilk yardım firmaları içerisinde Acar OSGB deneyimli, güvenilir ve işinin ehli personeli ile hizmet vermektedir.

 

acar ilk yardım eğitimi, istanbul ilk yardım eğitimi, istanbul ilk yardım eğitimi firmaları, Adalar ilk yardım eğitimi, Arnavutköy ilk yardım eğitimi, Ataşehir ilk yardım eğitimi, Avcılar ilk yardım eğitimi, Bağcılar ilk yardım eğitimi, Bahçelievler ilk yardım eğitimi, Bakırköy ilk yardım eğitimi, Başakşehir ilk yardım eğitimi, Bayrampaşa ilk yardım eğitimi, Beşiktaş ilk yardım eğitimi, Beylikdüzü ilk yardım eğitimi, Beyoğlu ilk yardım eğitimi, Büyükçekmece ilk yardım eğitimi, Beykoz ilk yardım eğitimi, Çatalca ilk yardım eğitimi, Çekmeköy ilk yardım eğitimi, Esenler ilk yardım eğitimi, Esenyurt ilk yardım eğitimi, Eyüp ilk yardım eğitimi, Fatih ilk yardım eğitimi, Gaziosmanpaşa ilk yardım eğitimi, Güngören ilk yardım eğitimi, Kadıköy ilk yardım eğitimi, Kağıthane ilk yardım eğitimi, Kartal ilk yardım eğitimi, Küçükçekmece ilk yardım eğitimi, Maltepe ilk yardım eğitimi, Pendik ilk yardım eğitimi, Sancaktepe ilk yardım eğitimi, Sarıyer ilk yardım eğitimi, Silivri ilk yardım eğitimi, Sultanbeyli ilk yardım eğitimi, Sultangazi ilk yardım eğitimi, Şile ilk yardım eğitimi, Şişli ilk yardım eğitimi, Tuzla ilk yardım eğitimi, Ümraniye ilk yardım eğitimi, Üsküdar ilk yardım eğitimi, Zeytinburnu ilk yardım eğitimi