Kahve Üretiminde İş Sağlığı Ve Güvenliği

Kahve Üretiminde İş Sağlığı Ve Güvenliği

Kahve Üretiminde İş Sağlığı Ve Güvenliği

Kahve üretiminde kurutma işlemleri esnasında yüksek olan sıcaklıklara maruz kalma, makinelerden kaynaklı olan yüksek ses, güneşe bağlı olan radyasyon, el yardımı ile toplama esnasında kullanılan kesici aletlerin oluşturduğu tehlikeler, makinelerin oluşturmuş olduğu tehlikeler, iklim koşullarının oluşturduğu etkiler çalışan işçiler için riskler oluşturmaktadır.

Herbisitler ve petisistler oldukça tehlikeli olan kimyasal türleridir. Bu tarz ilaçlar bitkilerin zararlı olan yabani bitkilerden, mantarlardan ve haşerelerden korunmasını sağlar. Ama bir yandan da uygulama esnasından ve sonrasında çalışan işçilerin sağlık açısından riskler taşımasına sebep olmaktadır. Bu tarz kimyasalları solum, Parkinson hastalığı, astım, bronşit, Alzheimer, kronik ve akut ensefalopati, lösemi gibi risklerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Kahve üretiminde makineleşmenin artması belli başlı tehlikeleri ortadan kaldırırken, belli başlı tehlikelerinde ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Makinelerin kullanıldığı alanlarda, kolları ve parmakları kaptırma, düşme ya da çarpma gibi riskler bulunur.

Kimyasal olan gübrelerde sağlık açısından risklidir. Sülfür, magnezyum, kalsiyum, potasyum, sodyum, nitrojen, çinko ve boron bileşiklerinden yapılmış olan gübreler bunların arasında bulunur.

Alzheimer hastalığı, henüz sebebi bilinemeyen nedenlerden kaynaklı olarak beyinin belli bölgesinde proteinlerin birikmesi ile sinir hücrelerini zarara uğratmaktadır. Birbirleri ile arasında bulunan bağlantı kopmakta ve sinir uyarısı taşıyan kimyasal maddelerin miktarını azaltmaktadır. Yani, beyinde bulunan iletişim ağı ciddi anlamda bozulmaktadır. Bunun sonucu zihinsel beceriler ve bilgiler tek tek yitirilir.

Kahve üretiminde sıklıkla rastlanan astım, solunum yolunun atak şeklinde tıkanması ile ortaya çıkan kronik bir rahatsızlıktır. Astımda tıkaçların oluşması ve solunum yollarının şişmesi sonucunda var olan havanın ciğerlere girip çıkması engellenmektedir. Bu hastalığı taşıyan kişiler atakların arasında kendisini iyi hissetmektedir. Atak esnasında göğüs kısmında sıkışma, öksürük, nefes darlığı ve hırıltı oldukça sık şekilde gözlemlenir. Astımlı olan kişiler çevrede bulunan birçok şeye astım hastalığı olmayan kişilere göre daha çok etkilenir. Bu etkilenme hasta olan kişilerde öksürük ve hırıltı olarak ortaya çıkar.

Bronkospazm da sık rastlanan bir sıkıntıdır. Nefes almakta yaşanan oldukça büyük bir sıkıntıdır. Bronşit ve astım hastalarında oldukça sık şekilde görülür. Firmamız Acar OSGB olarak, iş sağlığı, iş güvenliği, ilk yardım eğitimi, yangın eğitimi, risk analizi, acil eylem planı, sağlık taraması, sağlık raporu, periyodik kontrol, çevre danışmanlığı gibi çok alanda hizmet veren bir işletmeyiz. Farklı alanlarda hizmet veriyor olmamız nedeniyle de geniş bir müşteri portföyümüz bulunmaktadır.