kaldırma araçlarında işlerinde iş sağlığı ve güvenliği

Herhangi bir yükü belirli bir yerden kaldırarak, başka bir yere götürme yerleştirme ve istifleme işini yapan araçlar, kaldırma araçları olarak tanımlanmaktadır. Endüstrinin ve teknolojinin ilerlemesi ile bu işler işyerlerinde yapılmaya başlanmış bu sayede yük taşıma ve kaldırma işleri kolaylıkla yapılması sağlanmıştır. Kaldırma araçları vinçler, forkliftler, asansörler, tamburlar, zincirler, kancalar, halatlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sanayi kuruluşlarında üretim sürecinde kullanılan hammaddeler, yardımcı maddeler, kalıplar, ağır parçalar ve ürünlerin taşınmasını sağlayan kaldırma araçlarının kullanımı esnasında iş kazalarına ve bu araçları kullanan kişilerin meslek hastalılarına yakalanmalarına sebep olabilmektedir. Özellikle ani yapılan hareketlerden kaynaklı bel, boyun, sırt ve eklemelerde hastalıklar veya ani kazalardan kaynaklı sağlık problemleri oluşabilmektedir. Tüm bu sıkıntıları yaşamamak için kaldırma işlerinde iş sağlığı ve güvenliği araçlarını uygun ve doğru bir şekilde kullanmak çok önemlidir.

kaldırma işlerinde iş sağlığı ve güvenliği

Kaldırma ve taşıma makinelerinde güvenlik önlemlerine uygun olarak kullanılmadıklarında iş kazalarına sebep olabilmekte, ayrıca bu araçların, uygun monte edilmemesi, yeterli bakımlarının yapılmaması ve kullanım hatalarından dolayı da iş kazaları yaşanabilmektedir.

kaldırma işlerinde iş sağlığı ve güvenliği kapsamı

Kaldırma araçlarında iş sağlığı ve güvenliği kapsamında, ilgili yönetmelik dâhilinde kaldırma araçlarını kullanacak kişinin o ekipmanları kullanmak için gerekli eğitimi almış, belge sahibi ve bu konuda görevlendirilmiş olması zorunluluğu bulunmaktadır.

Kaldırma araçlarında bazı güvenlik kuralları şu şekilde belirtilmiştir;

  • Kaldırma araçları ve ekipmanları işe başlamadan önce aracı kullanan operatörler tarafından kontrolleri sağlanmış olmalıdır.
  • Kaldırma işleri sırasında yetiştirilmiş manevracılar tarafından verilecek el, kol talimatı ile operatör kaldırma işlerini yapmalıdır. Operatör, her dur işaretini kimler tarafından verilirse verilsin uymak durumundadır.
  • İşaretçi kendisini tehlikeye atmayacak şekilde durmalı ve kaldırma aracının her hareketini görecek şekilde konumlanmalıdır.
  • İşaretçi, baret, yelek, kolluk, kol bandı, renkli ve parlak özel kıyafetler giymelidir.
  • Yükler dik olarak kaldırılmalıdır.
  • Operatörler makinelerinde yük bulunduğu sürece makinelerinin üzerinden ayrılmamalıdır.
  • Operatör vincin veya kaldırılan yükün hareketi sırasında, çevrede bulunanları uyarmak için çan, zil ve benzeri sesleri çıkartacabilecek şekilde devamlı olarak çalmalıdır.
  • İşaretler, ilanlar çalışma talimatları okunmalı ve tüm kurallara uyulmalıdır.
  • Frenlere yavaş basılmalı ve vinç ani olarak durdurulmamalıdır.
  • Normalin üzerinde yük taşınacaksa 3-5cm kaldırılarak daha sonra frenler test edilmelidir.