CE Onaylı KKD Kullanmanın Önemi

Kişisel Koruyucu Donanımları Kullanmanın Önemi

Kişisel Koruyucu Donanımları Kullanmanın Önemi

Kişisel Koruyucu Donanımları Kullanmanın Önemi , Madencilik, metal- ağaç işleme, denizcilik, gemi yapımı, Petro kimya, kimya, plastik gibi birbirinden farklı birçok endüstrinin yanı sıra, gaz işleme ve arama, petrol, tarım ve inşaat gibi insan emeğinin çok olduğu sektörlerde, çalışanların yapmış oldukları işlerin gereğince oluşabilecek olan risklerin oranlarında ve iş güveliği gereğince kişisel koruyucu ekipmanları kullanması gerekir. Özellikle son dönemlerde etkin bir biçimde uygulanan sıkı denetlemeler, konulmuş olan kesin iş güvenliği ve sağlığı kuralları doğrultusunda bile, Kişisel Koruyucu Donanımları’nın kullanılmasından kaçınılması konusunda genel bir kaçış söz konusudur. Çalışan kişilerin seneler boyunca maruz kalmış olduğu kimyasal ve fiziksel birçok etken, zaman içinde yaratılmış olan birikimler ile karşılaşılacak olan sağlık sıkıntıları gözden çıkartılarak, biraz da bizlerin hiç bir şey olmaz yaklaşımından dolayı, Kişisel Koruyucu Donanımları’nın kullanımından tamamen kaçıldığı biline ve gözlemlenen bir gerçektir. Bu sıkıntının sebepleri incelendiğinde ise genellikle ağır iş yapan işletmelerde çalışan kişilerin, rahatsızlık duyduğu ve konfor sağlamadığı gerekçesi ile uzun süreçte oluşan olan riskler hiçe sayılarak, Kişisel Koruyucu Donanımları’nın kullanılmadığı bilinir.

Çalışan işçilerin insanların konforu düşünülmeden, oldukça kalitesiz bir şekilde üretilmiş olan Kişisel Koruyucu Donanımlarından, kullanma esnasında rahatlık sağlamadığı için şikâyetlerde bulunduğu ortaya çıkmaktadır. Bundan kaynaklı olarak çalışırken uzun süreler boyunca takılacak olan ürünlerin çalışan kişileri, insan sağlığına zararlı olan maddelerden koruması kadar ergonomik bir yapıya ve CE belgesine sahip olması gerekir. Aksi durumlarda çalışan işçiler bu ürünlerin kullanımında nefes almakta zorlandığından, kullanma esnasında kaşıntıya sebep olduğundan, takıp çıkartma esnasında çıkartmakta zorlandığından ve daha birçok sebepten dolayı kullanmak ve takmak istemez. Bundan dolayı da işyeri ortamından bulunan tüm tehlikelere karşı maruz kalırlar. Sürece uygun olan güvenilir, doğru, ergonomik ve CE belgeli Kişisel Koruyucu Donanımlarının seçiminin yapılması gerekir. Çalışan işçilere yeterli düzeyde temin edildiği halde çalışan işçi Kişisel Koruyucu Donanımlarını kullanmaktan kaçınıyor ise, var olan farklı faktörlerde göz önüne alınmalıdır. Özellikle fabrikada çalışma esnasında seçilecek olan Kişisel Koruyucu Donanımlarının estetik açıdan sıkıntı yarattığı ve kullanılmadığı durumlar ile sık bir şekilde karşılaşılmaktadır.

Bizler Acar OSGB olarak iş güvenliğinden yangın eğitimine, periyodik kontrolden çevre danışmanlığına kadar birçok alanda sizlere destek vermektedir. Önce kalite ve önceliğimiz insan sloganı ile yola çıkan firmamız, her sektörden müşterilere hizmet vermektedir. Doğru çözüme sağlıklı ulaşmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.