Doğru ve Uygun İş Eldiveni Nasıl Seçilir Nelere Dikkat Edilir?

Koruyucu eldiven seçiminde nelere dikkat edilir? İş güvenliği sağlamada, koruyucu malzemelerin oldukça önemli olduğunu dile getirmiştik. Bu malzemelerin arasında en önemlilerden birisi de koruyucu iş eldiveni seçimidir. Kaliteli ve mutlaka işin tehlikesine göre hazırlanmış olan eldivenleri ayarlamak, çalışanların sağlığını koruma amacıyla atılacak olan en önemli adımlardan birisi olarak kabul edilir. Çalışanlar ve iş verenler mutlaka kullanacakları koruyucu malzemelerin kalitesini sorgulamak durumundadır. İş faaliyetine uymayan eldivenler, işçinin sağlığına herhangi bir katkıda bulunmaz. Bu nedenle iş eldivenleri seçerken dikkat edilmesi gereken hususları sizler için bu yazıda anlatacağız.

koruyucu eldiven - kişisel koruyucu donanımİŞ ELDİVENİ SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Çalışanları koruma amacıyla seçilecek olan eldivenler, “Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği” ile AB standartlarına uygun olarak tercih edilmelidir. İş sahasına uygun ve çalışan için sıfır risk sağlayacak olan bu eldivenler mutlak surette kullanılmalıdır. Peki koruyucu eldiven çeşitleri nelerdir? Hangi iş sahasına hangi eldivenler uygundur?

Basit iş eldivenleri: En az risk taşıyan işlerde kullanılacak olan koruyucu eldivenlere basit iş eldivenleri demekteyiz. Bu işler genellikle temizlik gibi düşük risk taşıyan çalışma alanlarında kullanılmaktadır. Diğer koruyucu malzemelerde olduğu gibi bunların da üstünde mutlaka CE logosu olmalıdır.

Orta riskte iş eldivenleri: Kesik, aşınma ve delinme gibi orta riskler içeren işlerde kullanılan koruyucu eldiven çeşididir. Bu eldivenler de yine aynı şekilde mutlaka CE logolu olmalıdır. Aksi takdirde malzemeler çalışanların tam korumasını sağlayamayabilir.

Detaylı ve yüksek risk içeren işlerde kullanılan eldivenler: Kimyasal maddeler gibi kişinin hayati tehlikeyle yüz yüze gelmesi riskinin olduğu işlerde kullanılmaktadır. Bu eldivenlerin mutlak surette testten geçirilmiş olması gerekmektedir. Denetimi yapılan tüm ürünlerde CE logosunun olması da şarttır.

koruyucu eldiven çeşitleri nelerdir?

Koruyucu eldivenler işe göre birçok çeşide ayrılmaktadır. Bunları şöyle listelemek doğru olacaktır:

-Mekanik risk içeren işlerde kullanılan eldivenler

-Mikro organizmalara ve kimyasal maddelere karşı koruyan eldivenler

-Ateşe ve yüksek ısıya karşı koruyan eldivenler

-Soğuktan koruyan eldivenler

-Su geçirmez eldivenler

-Rasyasyona karşı kullanılacak olan eldivenler

-Elektriğe karşı koruyacak olan eldivenler

-Kaynak eldivenleri

-Titreşim eldivenleri

-İtfaiyecilerin kullandığı eldivenler

 

  • osgb
  • istanbul osgb
  • istanbul avrupa osgb
  • istanbul anadolu osgb
  • osgb istanbul