mobil sağlık hizmetleri 

Mobil sağlık, OSGB’ler tarafından iş yerlerine sunulan sağlık tarama hizmetlerinden birisidir. Bunun için mobil sağlık araçları kullanılmakta ve belirli periyotlarla iş yerleri ziyaret edilerek personelin tümünün sağlığı taranmaktadır. Bu kapsamda mobil sağlık hizmetleri ile ; kan testleri, akciğer filmi, göz sağlığı taraması, EKG, solunum testi, tetanos hepatit ve diğer aşıların yapılması, idrar tahlili, karaciğer testi, işitme testi gibi hizmetler sunulmaktadır.

İş yerlerinde sağlık taramalarının eksiksiz bir biçimde yapılmasını sağlayan mobil sağlık, OSGB’ler tarafından tüm işletme ve iş yerlerine sunulmaktadır. Bu taramaların sağlık kanununa göre eksiksiz yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde cezai işleme çarptırılmak söz konusu olmaktadır.

Mobil sağlık hizmeti, mobil sağlık hizmetleri için özel olarak üretilen araçlarla yapılmaktadır. Bu araçlar bünyesinde özel tarama cihazları barındırır. Çalışanların yerinde sağlık hizmeti alması için gerekli olan bu hizmet OSGB’ler tarafından işletmelere sunulmaktadır.

Mobil sağlık hizmetleri nelerdir ve mobil sağlık taraması

mobil sağlık hizmetleri neden gereklidir ?

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve yönetmeliklerine göre iş yerlerinde çalışanların sağlık muayenelerinin yapılması artık yasal bir yükümlülük olmuştur. Bu nedenle mobil sağlık hizmetleri ön plana çıkarak, işverenlerin yardımına koşmaktadır. Cezai işlem görmemek için mutlaka çalışanların muayenelerini tam yaptırmak gerekmektedir.

mobil sağlık taraması

Donanımlı sağlık taraması araçları ile zamandan ve nakitten tasarruf ederek çalışanların sağlığını kontrol etmek mümkündür. OSGB’lerin sağladığı mobil sağlık araçları bu noktada önemli bir işe yaramaktadır. Mobil sağlık araçları ile:

-Varsa çalışanların rahatsızlıkları önceden tespit edilecek ve zamanında müdahale edilerek iyileşme süreci hızlandırılacaktır.

-Çalışanların sağlık durumuna bağlı olarak performanslarının düşmesinin de önüne geçilecektir.

-Gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacaktır.

-İşverenin sorumluluğu rahat bir biçimde gerçekleştirilmiş olacaktır.

-İşveren iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı alınacak tüm tedbirlerin maliyetini bu gibi hizmetler sayesinde çalışanına yansıtamayacak.

acar iş güvenliği istanbul iş güvenliği istanbul iş güvenliği firmaları avrupa yakası iş güvenliği adalar iş güvenliği arnavutköy iş güvenliği ataşehir iş güvenliği avcılar iş güvenliği bağcılar iş güvenliği bahçelievler iş güvenliği bakırköy iş güvenliği başakşehir iş güvenliği bayrampaşa iş güvenliği beşiktaş iş güvenliği beylikdüzü iş güvenliği beyoğlu iş güvenliği büyükçekmece iş güvenliği beykoz iş güvenliği çatalca iş güvenliği çekmeköy iş güvenliği esenler iş güvenliği esenyurt iş güvenliği eyüp iş güvenliği fatih iş güvenliği gaziosmanpaşa iş güvenliği Güngören iş güvenliği kadıköy iş güvenliği kağıthane iş güvenliği kartal iş güvenliği küçükçekmece iş güvenliği maltepe iş güvenliği pendik iş güvenliği sancaktepe iş güvenliği sarıyer iş güvenliği silivri iş güvenliği sultanbeyli iş güvenliği sultangazi iş güvenliği şile iş güvenliği şişli iş güvenliği tuzla iş güvenliği ümraniye iş güvenliği üsküdar iş güvenliği zeytinburnu iş güvenliği