Ofis Çalışanlarında Ne Gibi Mesleki Hastalıklar Vardır

Ofis Çalışanlarında Ne Gibi Mesleki Hastalıklar Vardır ?

Ofis Çalışanlarında Ne Gibi Mesleki Hastalıklar Vardır

Ofis Çalışanlarında Ne Gibi Mesleki Hastalıklar Vardır

Hep aynı pozisyonda oturma, sürekli olarak çalan ve cevap verilmesi gereken telefon, konfor açısından uygunsuzluk, nem, ışık, ısı, takdir görmeme, stres, aşırı yüklenme, el bileği, kollar ve parmakları zorlama, klavye, ekran, tekrarlanan hareketler ofis ortamında çalışan kişilerin başına belli başlı sorunların açılmasına sebep olmaktadır.  Ofis yaşamında çalışan kişilerde görülen meslek hastalıkları şu şekilde sıralanabilir;

Yaz ve kış devamlı olarak çalışan klimalar insanların vücut sağlığına verdiği zararlar kadar göz sağlığına da oldukça büyük zararlar verir. Ofis ortamında bazı kaslar kullanılmadığından kaynaklı olarak zayıflar. Bundan kaynaklı bel fıtıkları boyun fıtıkları, dizlerde kıkırdak aşınması, bel ağrısı ve sırt ağrısı sıklıkla gözlemlenir. Uzun süre bilgisayar ile haşır neşir olan kişiler ilk olarak göz kuruluğu riski altındadırlar. Gözün ihtiyacı olan yaşına, miktar ve kalite bakımından göz kuruluğuna, ekranlara usun süre bakan kişilerde gözün yeterli düzeyde kırpılmamasına bağlı olaraktan sorun teşkil edebilmektedir. Ofis ortamları alerjik açıdan görülebilecek olan rahatsızlara da sebep olmaktadır. Egzama, ürtiker, astım, göz nezlesi, sinüzit, gri ve burun nezlesi gibi alerjik, deri rahatsızlıkları, bazı durumlarda iş yaşamındaki alerjene temas ile bazı durumlarda ise meslek hastalıkları olarak karşımıza çıkabilir. Ofis ortamında, sürekli stres yaşayan kişilerde uyumsuzluk, mutsuzluk, öfke nöbetleri, depresyon gibi sorunlara fazlasıyla rastlanmaktadır. Stres kalp ve damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyona neden olur.  klavyenin sık kullanılmasına bağlı olarak el bileği, ön kol ve dirseklerde adale hastalıklarına rastlanabilir. Bilgisayar kullanan kişilerde boyun ve bel ağrısı en sık görülen yakınmadır. Kış aylarında ise konjonkivit tarzı bulaşıcı göz rahatsızlıkları, ofiste çalışan kişiler ve göz sağlığı açısından ciddi boyutlar taşıyan bir tehdittir. Havalandırması ortak ofislerde bu rahatsızlık oldukça kolay bir şekilde yayılır. Konjonktivitler ofiste bulanan tüm çalışanlara bulaşabilme potansiyeline sahiptir. Ofis ortamından uzun süreli olan çalışan kişilerde gaz problemleri ve bağırsak tembellikleri ortaya çıkmaktadır. Bunlar ve bunlar gibi birçok sıkıntının ve meslek hastalığının önüne geçmek için mutlaka ergonomi eğitimin en düzgün şekilde alınması gerekir.

Bizler Acar OSGB olarak iş güvenliğinden yangın eğitimine, periyodik kontrolden çevre danışmanlığına kadar birçok alanda sizlere destek vermektedir. Önce kalite ve önceliğimiz insan sloganı ile yola çıkan firmamız, her sektörden müşterilere hizmet vermektedir. Doğru çözüme sağlıklı ulaşmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.