ofis ortamında iş sağlığı ve güvenliği

Günümüzde modernleşme ile beraber artık birçok iş ofislerde yürütülmektedir. Tehlike bakımından dışarıdan bakıldığı zaman fazla risk görünmese dahi, ofislerde de çalışan sağlığına ve güvenliğine tehdit eden birçok unsur ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ofis ortamında iş sağlığı ve güvenliği konusundaki denetimlerin sıkı bir biçimde yapılması gerekmektedir.

Ofis, bir işletmenin işlerini yürütmesi için hazırlanan ve çalışanların bulunduğu mekanlara verilen isimdir. Bu mekanların ergonomik olması hem işçilerin hem de iş yerinin verimi için de oldukça önemlidir. Günümüzde modern olarak tabir ettiğimiz ofisler, aslında basit bir biçime engellenebilecek birçok risk barındırmaktadır. Bu güvenlik riskleri, iş sağlığı ve güvenliği konusuyla kolay bir biçimde ortadan kaldırılabilmektedir.

ofis ortamında iş sağlığı ve güvenliği

 

ofis ortamında risk faktörleri

Gürültü:Gürültüler, istenmeyen ve sağlık sorunları oluşturabilecek ses olarak tanımlanmaktadır. Ofis ortamlarında gürültü her ne kadar insan sağlığını tehdit eden cinsten olmasa da, çalışanın verimini düşürebilmektedir. Bu nedenle ofislerin ses yalıtımlı olması tercih edilir. Ofisler gürültüyü gürültü ölçümü yaparak tespit edebilirsiniz.

Termal konfor: Sıcaklık, soğukluk ve nem gibi unsurlar, termal konfor adı altında incelenmektedir. Bu unsurlardan herhangi birinin yüksek seviyede olması, çalışanın sağlığını doğrudan etkileyebilir. Termal konfor dediğimiz ve çalışanı direkt olarak etkileyen unsurun sağlanması için oda sıcaklığının 26 derece civarında seyretmesi gerekmektedir.

Aydınlatma: Ofislerde, çalışanların en büyük problemi olabilen aydınlatma, gerekli düzeyde sağlanmadığı takdirde birçok risk meydana getirebilmektedir. Işığın mutlaka gözü rahatsız etmeyen düzeyde olması gerekmektedir.

Kimyasal maddeler: Ofislerde bulunan, kartuşlar, piller, temizlik malzemeleri, tüpler ve diğer ofis malzemeleri; kimyasal madde olarak adlandırılmaktadır. Özellikle tüpler başlı başına risk olarak tanımlanır. Bu nedenle bu malzemeler kullanılırken dikkatli olmak gerekmektedir.

iş yerinin yerleşim planı

İş yeri mutlaka belirlenen şartlara göre hazırlanmalıdır. Bu şartlarda bir iş yerinde mutlaka olması gereken detaylar ise şunlardır:

Pencere: Güvenilir bir biçimde rahatlıkla açılıp kapanabilen pencereler mutlaka ofislerde bulunmalıdır.

Acil çıkış yolu: Olası bir risk sırasında çalışanların binayı rahatlıkla tahliye etmesi için mutlaka acil çıkış yollarının olması gerekmektedir.

Tuvalet: Çalışanların ihtiyaçlarını gidermesi için mutlaka hijyenik ve ergonomik tuvaletler yapılmalıdır.