ohsas 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi

ohsas 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi, çalışanların daha güvenlikli ve sağlıklı bir ortamda çalışabilmesi için hazırlanan bir standarttır. Bu standart öncelikle analiz ve daha sonrasında iyileştirilmeler yaparak belgelendirme sureti ile iş yerleri tarafından alınabilir.

ohsas 18001 risk tanımı

ohsas 18001’e göre risk tanımı ve riskin değerlendirilmesi süreci şu aşamalardan oluşmaktadır:

  • Öncelikle iş yerinde var olan ya da dışarıdan gelme ihtimali olan tüm riskler ve tehlikeler belirlenir.
  • Bu tehlikelerin çalışanların can sağlığını tehdit edecek risklere dönüşmesine yol açabilen faktörlerden kaynaklanan tüm riskler incelenir, analiz edilir ve derecelendirme sürecine devam edilir.
  • Daha sonra bu risklere karşı alınabilecek olan kontrol tedbirleri karşılaştırılır.

Ohsas 18001’e göre risk tanımı; “İnsanların yaralanması veya sağlığının bozulması veya bunların birlikte gerçekleşmesine sebep olacak kaynak durum veya işlemdir” olarak tanımlanabilmektedir.

ohsas 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi adımları

ohsas 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin kurulumu için şu adımlar gerekmektedir:

Planlama: Öncelikle iş yerinin amaçları ve hedeflerine bakılır, uygulama yöntemleri analiz edilir ve geliştirilir.

Faaliyet: Bu analiz ve değerlendirme doğrultusunda ortaya koyulan plan uygulanır. Risklere karşı alınacak tüm önlemler kuruluşun amacı ile doğru orantılıdır.

Değerlendirme: Daha sonra yapılan faaliyetler standartlara uygun mu değil mi anlamak için değerlendirmeye alınır.

Düzeltme: Bir üstteki adım sonrasında eksiklikler varsa düzeltme adımında bu sorunlar da giderilir. Plan revize edilerek tekrar uygulanır.

ohsas 18001 belgesi kaç yıl geçerlidir  (iso 45001 standardı)

İş sağlığı ve güvenliği standartlarından birisi olan Ohsas 18001 yenilenerek İSO 45001 standardına dönüşecek. ISO 45001, şu anda yürürlükte olan mevcut standart Ohsas 18001’in yerini alacak. Şu an BS OHSAS 18001 belgesine sahip olan kurumlar ve kuruluşlar, iso 45001 yayınlandıktan maksimum 3 yıl sonra yeni standarta geçiş yapmak zorundadır. Yani bakıldığı zaman Standarttan sonra Ohsas 18001’in 3 sene geçerliliği kaldı diyebiliriz. Geçişlerin hepsi tamamlandıktan sonra Ohsas’ın yürürlükten kaldırılması bekleniyor. Bu nedenle kurumların bu süreci iyi takip etmesi tavsiye ediliyor.