Olağanüstü durumlarda tahliye ve kurtarma

Olağanüstü durumlarda tahliye ve kurtarma, iş yerlerinin ihtiyacı olan ve güvenliği sağlayan bir planlama biçimidir. Doğal afetler, kimyasal patlamalar ya da sabotaj gibi tehlike yaratan durumlarda iş yerlerinde çalışan kişilerin tahliyesi ve kurtarılması planlarını içerir.

Olağanüstü durumlarda tahliye ve kurtarmalar, alanında uzman çalışanlar tarafından yapılmaktadır. Kurtarma ve tahliye ekipleri, risk altında olan tüm işçileri kısa sürede risksiz bir biçimde iş yerinden çıkarmaktadır. Her iş yerinin ihtiyacı olan bu ekipler, iş güvenliği ve iş sağlığı ile ilgilenen firmalar tarafından yönlendirilmektedir.

Tahliye ve kurtarma ekipleri ne yapar?

İş yerlerinde yaşanan olağanüstü durumlarda, her bireyin kurtarılması için tahliye ve kurtarma ekipleri bulunmaktadır. Bu ekiplerin yükümlülükleri ve görevleri ise şu şekildedir:

-İşyerlerinde yaşanan olağanüstü durumlarda, acil çıkış ve kaçış yollarını denetleyerek, orada yığılma olmasını engeller ve her işçinin tahliye edilmesini sağlar.

-Tahliye amacıyla bulundurulan tüm araçların tespitini üstlenir. Bu araçların uygunluğunu kontrol eder.

-İşyerlerinde meydana gelen tüm olağanüstü durumlarda, acil durum ve ilkyardım ekibi ile birlikte koordineli bir biçimde çalışır.

-Yaralanma durumları varsa bunları tespit eder ve ilkyardım görevlilerini bu vakaya yönlendirir.

-Görevli ekipler gelene kadar olay yerinde yaşanması muhtemel kargaşaya engel olur. Kişilerin olay yerinden sağlıklı bir biçimde tahliye edilmesini sağlar.

-Kurtarma araç ve gereçlerinin kullanımın sorumluluğunu üstüne alır.

Olağanüstü durumlarda tahliye ve kurtarma

Olağanüstü durumlarda tahliye ve kurtarma ne işe yarar ve neden önemlidir ?

Olağanüstü durumlarda tahliye ve kurtarma, her iş yerinin olmazsa olmazlarındandır. Tahliye ve kurtarma planları ve ekipleri, iş yerinde bulunan tüm çalışanların can güvenliğini korumakla yükümlüdür. Olağanüstü durumlarda devreye giren bu ekipler, eğitimli ve alanında uzman kişilerden oluşmak zorundadır.

Tahliye ve kurtarma eğitimleri hem çalışanlara hem de ekiplere verilmelidir. Bu şekilde olağanüstü durumlarda ortaya çıkabilecek her türlü karmaşa ve kargaşa engellenebilir.

acar iş güvenliği istanbul iş güvenliği istanbul iş güvenliği firmaları avrupa yakası iş güvenliği adalar iş güvenliği arnavutköy iş güvenliği ataşehir iş güvenliği avcılar iş güvenliği bağcılar iş güvenliği bahçelievler iş güvenliği bakırköy iş güvenliği başakşehir iş güvenliği bayrampaşa iş güvenliği beşiktaş iş güvenliği beylikdüzü iş güvenliği beyoğlu iş güvenliği büyükçekmece iş güvenliği beykoz iş güvenliği çatalca iş güvenliği çekmeköy iş güvenliği esenler iş güvenliği esenyurt iş güvenliği eyüp iş güvenliği fatih iş güvenliği gaziosmanpaşa iş güvenliği Güngören iş güvenliği kadıköy iş güvenliği kağıthane iş güvenliği kartal iş güvenliği küçükçekmece iş güvenliği maltepe iş güvenliği pendik iş güvenliği sancaktepe iş güvenliği sarıyer iş güvenliği silivri iş güvenliği sultanbeyli iş güvenliği sultangazi iş güvenliği şile iş güvenliği şişli iş güvenliği tuzla iş güvenliği ümraniye iş güvenliği üsküdar iş güvenliği zeytinburnu iş güvenliği