Ormancılık Sektöründe İş Sağlığı Güvenliği

Ormancılık Sektöründe İş Sağlığı Güvenliği

Ormancılık Sektöründe İş Sağlığı Güvenliği

Ormancılık sektöründe işçilerin güvenliğini sağlamak oldukça önemlidir. Bunun için iş sağlığı güvenliği hizmeti sunan kuruluşlardan destek alınması gereklidir. Ormancılık sektöründe kullanıma alınan testereler kesici aletler grubunda yer almaktadır. Bu tür kesici aletler kalın gövdeye ev sahipliği yapan ağaçların gövdelerini kesebilmek amacı ile tasarlanmışlardır. Kesme işlemi sırasında makinelerin geri tepmesi sonucunda inan vücudunda ağır yaralanmalar meydana gelmektedir. Bu tür kazalar ölüm riski ile karşı karşıya kalınmasına bile sebep olmaktadır.

Ormancılık sektöründe meydana gelen kazaların en önemli faktörlerinden biri de iklimdir. Sıcak hava koşullarında çalışan işçilerin sürekli olarak kalp atış hızı artmaktadır. Bu durum da vücut kendini soğutmaya çalışmaktadır. Terleme sebebi ile insan vücudunda çok fazla miktarda su kaybı yaşanmaktadır. Bu tür durumlar da insan vücudunda bulunan  kasların kendisini tutması sebebi ile kas iskeleti sisteminde rahatsızlıklar görülmektedir. Bu Ormancılık sektöründe kullanıma alınan testereleri çalıştırmak amacı ile gaz yağlarının kullanılması tercih edilmektedir. Gaz yağlarının içerisinde yer alan  karbon monoksit insan sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu tür gazlar mekanda çalışan işçiler de mide bulantısı ve halsizlik gibi olumsuz durumları beraberinde getirmektedir. Açık hava da çalışılması durumunda tüm bu riskler de geri plana alınacaktır. Bu sektörde hayvanlardan bulaşan birçok hastalık da mevcuttur. Virüs mikroplar biyolojik tehlikeleri de beraberinde getirecektir. 

Bu alanda iş sağlığı güvenliğinin sağlanması için bazı önlemler alınması gereklidir. Mekanizasyonun artması ile birlikte ağaç kesim işleminde grayderler kullanıma alınmaktadır. Bu tür araçlar aracılığı ile orman ürünleri kolaylıkla kesilebilmektedir. İş yapımı sırasında işçilerin kesilmelere karşı önlem alması adına koruyucu eldiven giymeleri önerilmektedir. Eğer ormancılık sektöründe iş sağlığı güvenliğini sağlamak isteyenlerdenseniz Acar OSGB’den destek alabilirsiniz. Profesyonel kalite de hizmet sağlayan firmalardan biri olan Acar OSGB müşteri memnuniyetine önem vermektedir. Her zaman program dahilinde çalışmalarını sürdürmektedir. Acar OSGB bünyesinde hizmet sağlayan tüm personel ve eğitmenler alanında uzmanlaşmış, profesyonel ve donanımlıdır. Bu zamana kadar sektörde birçok başarıya imza atmış olan Acar OSGB ile sizler de birinci sınıf kalite de iş güvenliği hizmeti alabilirsiniz.

There is no form selected or the form was deleted.