OSGB nedir? osgb açılımı nedir? 

osgb açılımı Ortak Sağlık ve İş Güvenliği Birimi anlamında kullanılan bir kısaltma olarak bilinmektedir. Bu konu hakkında birçok soru insanların aklında yer etmektedir. Bunlardan en önemlisi ise osgb de kimler çalışabilir sorusudur. Firmaların iş ve işçi güvenliğini sağlaması amacıyla anlaşma yaptığı OSGB firmalarının çalışanları alanında uzman ve eğitimli çalışanlardır. Bu çalışanların unvanları ise; İşyeri hekimi, İş güvenliği uzmanı ve yardımcı sağlık personelidir. OSGB personellerinin görevleri ise şu maddeler ile anlatılabilir:

  • İş verenlerin, iş yerlerinde güvenlik önlemleri alıp almadığı, belirlenen güvenlik önlemlerine uyup uymadığı.
  • İşçilerin karşı karşıya kaldığı sağlıksal ve can güvenliği riskleri ve bu riskler karşısında alınan tüm tedbirleri belirlemek ve denetlemek.
  • Yasal hak ve sorumluluklar konusunda bilgilendirme yapmak ve farkındalık yaratmak.
  • İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda eğitim vermek.
  • İş verenlerin, iş yerlerinde meydana gelen iş kazaları durumunda neler yaptığını belirlemek. Meslek hastalıklarını ve önlemlerini belirlemek.
  • Kullanılan tehlikeli makine ve aletlerin bakımlarının yapılıp yapılmadığını denetlemek.

OSGB’de kimler çalışabilir?

İş güvenliği uzmanları Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olmalıdır. Bu kişiler sorumlulukları ve yükümlülükleri hakkında eğitim alırlar ve bu eğitim sonucunda sertifika elde ederler. Bu sertifikalar çok önemlidir ve gerekli eğitim verilmediği sürece alınamazlar. Örneğin kadıköy osgb sağlık raporu dediğimiz zaman bunu eğitimsiz kişiler sizlere veremez. Mutlaka alanlarında uzman olmaları gerekmektedir. Türkiye’nin hangi noktasında olursanız olun kesinlikle eğitim almadan OSGB konusunda uzmanlaşma imkanınız bulunmamaktadır. Bu konuda mutlaka eğitim almak şarttır.

osgb istanbul konusunda detaylı bir araştırma yapılmak isteniyorsa mutlaka internet üzerinden inceleme yapılmalıdır. Bu konuda oldukça sıkı çalışmalar yapılmalıdır aksi takdirde kalitesiz bir OSGB ile karşılaşılabilir. Bu da işçilerin güvenliği hiçbir şekilde sağlamaz.

OSGB’nin avantajları nelerdir?

İş yeri hekimi, sağlık personeli ve iş güvenliği uzmanı istihdam etmeye gerek kalmaz. Bu personellerin sorumlulukları ve yükümlülükleri anlaşma sağladığınız OSGB’nin üzerindedir.

İş sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri sayesinde tek elden yürütülmektedir. Bu da karışıklık çıkmasına engel olur.

 

OSGB Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi hizmeti hakkında bilgi edinmek ve hizmetten yararlanmak için iletişim bölümümüzden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Acar OSGB, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır.