Pamukçuluk İş kolunda İş Sağlığı Güvenliği

Pamukçuluk İş kolunda İş Sağlığı Güvenliği

Pamukçuluk sektöründe işçilerin sıklıkla karşı karşıya kaldığı olumsuz durumlarda biri pamuk tozunun birikmesidir. Pamuk tozunun içerisinde böcek ilacı ve bakteriler yer almaktadır. Pamuğun toplanma işlemi sırasında bakteriler pamuğun içerisine yerleşmiş olabilirler. Pamuk tozunun solunması durumunda işçiler de Pazartesi hastalığı görülmektedir. Bu hastalık türü aynı zaman da bisinoz olarak da isimlendirilmektedir. Pamuk tozu aynı zaman da solunum yollarında rahatsızlığın oluşmasına neden olmaktadır. Bu hastalığın ilerlemesi durumunda amfizem hastalığı ön plana çıkmaktadır.

Pamukçuluk sektöründe ürünlere zarar verilmemesi adına tarım ilaçları kullanıma alınmaktadır. Bu tür tarım ilaçları insan sağlığının zarar görmesine neden olmaktadır. Örnek verecek olursak aldicarb olarak isimlendirilen ilacın insan vücuduna değmesi sonucunda ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu ilaç türü aynı zaman da ölüm riskini de beraberinde getirmektedir. Sinir sistemini direkt olarak etkileyen bu aldicarb ilacı aynı zaman da kusma ve titreme gibi olumsuz durumları da beraberinde getirmektedir. Bu ilaçların vücutta birikmesi sonucu kişiler de insomni sorunu ön plana çıkmaktadır. Pamuk toplama işlemi zahmet gerektiren oldukça zorlu bir iştir ve yaz mevsiminde sıcak hava şartlarında çalışılması gerekelidir. Sıcak havalarda termal konfor koşullarının uygun olmaması durumu birçok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. İşçiler de aşırı terleme probleminin görülmesi durumu dehidrasyon sorununu da beraberinde getirmektedir.

Pamukçuluk sektöründe kalabalık gruplar ile çalışıldığı için birçok biyolojik sorunlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Örneğin toplu olarak yemek yenmesi durumunda kişiler bakteriyel hastalıklar ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Yaz aylarında sıklıkla karşımıza çıkan sinekler enfeksiyon problemlerini de beraberinde getirmektedir. Pamukçuluk sektöründe iş sağlığı güvenliğinin sağlanması için bir takım önlemlerin alınması şarttır. Sektör için kullanıma alınacak olan ilaçların insan sağlığı üzerinde ki tüm etkilerinin incelenmesi güvenilirlik açısından büyük önem taşımaktadır. İş sağlığı güvenliği konusunda ideal bir seçim olarak nitelendirilen Acar OSGB birinci sınıf kalite de hizmet sunmaktadır. Profesyonel kalitesi ile ön plana çıkan Acar OSGB alanında deneyimli ve donanımlı eğitmenler ile çalışmaktadır.

*
*
*
*
*
*
*