Periyodik Sağlık Taraması

Periyodik sağlık taraması, iş yerlerindeki çalışanların sağlığının belirli aralıklarla Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri tarafından kontrol edilmesini kapsamaktadır. OSGBler iş yerlerine bu konuyla ilgilenen işyeri hekimlerini atamakta ve çalışanların düzenli olarak kontörlünün yapılmasını sağlamaktadır.

İşyerlerinde mevcut olan fiziksel, biyolojik, ruhsal ve kimyasal risklerin tespit edilmesi ve bu işlerde çalışacak olan herkesin işe giriş sürecindeki sağlık durumlarının değerlendirilmesi için işyeri hekimlerinden destek alınmaktadır. İşyeri hekimleri gerekli olan tüm muayeneleri ve laboratuvar tetkiklerini yerine getirmekte buna göre de çalışanların sağlık raporunu ortaya koymaktadır.

Periyodik sağlık taraması nedir ve ne sıklıkla yapılır

PERİYODİK SAĞLIK TARAMASI NİÇİN ÖNEMLİDİR?

Periyodik sağlık taraması, çalışanların hem fiziksel hem de psikolojik sağlıkları için oldukça önemlidir. İş verenin çalışanlarından daha iyi verim almasını da sağlayan bu taramalar, çalışanların riske girmesini de engellemektedir. Belirli aralıklarla yapılan sağlık taramaları, çalışanların varsa rahatsızlıklarının erken tespitini sağlamakta ve bu sayede iyileştirme sürecini de hızlandırmaktadır.

SAĞLIK TARAMA ADIMLARI

Periyodik sağlık taramalarında birkaç adım bulunmaktadır. İşyeri hekimi gerekli gördükleri takdirde çalışanlara bu tetkikleri uygulayabilmektedir.

Akciğer grafiği: Çalışanların mesleki akciğer hastalıklarının tespiti bu tetkiklerle yapılmaktadır. Erken teşhis ve tedavi için gereklidir.

Laboratuar hizmeti: Günümüzde işletmelerde kullanılan madde sayıları arttıkça, çalışanlar risk altına girmektedir. Bu maddelerin insan vücuduna olan etkileri ise çeşitli tıbbı laboratuar hizmeti ile belirlenebilir.

İşitme ve görme testi: Çalışanların yüksek sesli ortamlarda yaşayabilecekleri duyma kaybının değerlendirilmesi için işitme testi yapılmaktadır. Gürültülü ortamlarda çalışan herkesin 6 ayda bir periyodik sağlık taramasından geçmesi önerilmektedir.

Solunum testleri: Akciğer ve solunum yollarının fonksiyonlarının ölçülmesi ve erken teşhis için yapılan testleri kapsar. Testler uzmanlar tarafından raporlandırılmaktadır.

Aşı uygulamaları: Hepatit, tetanos ve grip aşılarını kapsar. Düzenli olarak çalışanlara aşı yapılması gerekmektedir.

acar iş güvenliği istanbul iş güvenliği istanbul iş güvenliği firmaları avrupa yakası iş güvenliği adalar iş güvenliği arnavutköy iş güvenliği ataşehir iş güvenliği avcılar iş güvenliği bağcılar iş güvenliği bahçelievler iş güvenliği bakırköy iş güvenliği başakşehir iş güvenliği bayrampaşa iş güvenliği beşiktaş iş güvenliği beylikdüzü iş güvenliği beyoğlu iş güvenliği büyükçekmece iş güvenliği beykoz iş güvenliği çatalca iş güvenliği çekmeköy iş güvenliği esenler iş güvenliği esenyurt iş güvenliği eyüp iş güvenliği fatih iş güvenliği gaziosmanpaşa iş güvenliği Güngören iş güvenliği kadıköy iş güvenliği kağıthane iş güvenliği kartal iş güvenliği küçükçekmece iş güvenliği maltepe iş güvenliği pendik iş güvenliği sancaktepe iş güvenliği sarıyer iş güvenliği silivri iş güvenliği sultanbeyli iş güvenliği sultangazi iş güvenliği şile iş güvenliği şişli iş güvenliği tuzla iş güvenliği ümraniye iş güvenliği üsküdar iş güvenliği zeytinburnu iş güvenliği