Petrol Ve Doğal Gaz Arama Ve Çıkarma Sektöründe İş Güvenliği ve İş Sağlığı

Petrol Ve Doğal Gaz Arama İş Güvenliği

Petrol Ve Doğal Gaz Arama İş Güvenliği

Petrol ve doğal gaz arama ve çıkarma sektörü için medikal ve görüntüleme sistemleri, çalışan kişilerin tehlikeli ve zehirli maddelere ne oranlarda maruz kaldıklarını değerlendirmek açısından yerleştirilmesi gereken sistemlerdir. Hidrojen sülfür tarzı zehirli ve yanıcı buharların çalışılan ortamlarda gözetilmesi gerekir. Özellikle de deniz platformlarında, bu buharlar ile temasın kesinlikle engellenmesi gerekmektedir. Bu buharın ortamda bulunması ile alakalı olan detayların tüm çalışanlara en ince detayına kadar öğretilmesi ve eğitimlerinin verilmesi gerekir. Bunun yanı sıra tüm çalışanların muhakkak Kişisel Koruyucu Donanım kullanması gerekmektedir.

Kafa Koruyucuları; sektörde çarpmaların sonucunda ciddi travmalar, kanamalar ve yarılmalar gözlemlenmektedir. Bundan dolayı çalışanların kafalarını koruyacak olan başlıklarını, baretlerini ya da kasketlerini takmaları zorunludur.

Göz koruyucuları; çalışılan ortamda kimyasal maddeler ile alakalı sorunlar ortaya çıkabilecek ise tam göz koruyucu maskelerin kullanılması gerekir. Sondaj işlemlerinde tehlikeli kimyasallara maruz kalınabilmektedir. Bunların gözlere sıçraması oldukça tehlikeli olduğundan dolayı koruyucu gözlükler muhakkak takılmalıdır.

El koruyucuları; kullanılacak olan eldivenlerin tümün yağ geçirmez olması gerekir. Eldivenlerin içlerine yağların girmesi çalışmayı engellemenin yanı sıra, kaymalara sebep olacak ve cilde kapalı alanda temas ettiğinden dolayı da cilt rahatsızlıklarına yol açacaktır. Ayriyeten herhangi bir yangın ya da patlama durumunda ellerin bundan korunabilmesi için bu tarz eldivenlerin tercih edilmesi gerekir.

Ayak koruyucu; yüksek yerlerde çalışırken oluşabilecek olan düşmelerin önüne geçmek için kauçuk ya da lastik botların giyilmesi gerekir. Ayriyeten kullanılacak olan botların parmakları koruyucu olan demir ile kaplı olması gerekmektedir. Cildi korumak için seçilecek olan kıyafetlerin sıcak ve soğuk ortamlara uygun olması gerekir. Sektör gürültülerin fazla olduğu bir alandır. Bundan korunmak için ve duyum kaybı yaşamamak için kulak tıkaçları ve kulaklıkların kullanılması şarttır.

Solunum koruyucuları; bu sektörde genelde hemen hemen her yerde kullanılan solunum maskeleri yeterli olmaz. Toz maskeleri havayı süzme konusunda yeterli gelmiyor ise, solunum cihazları ya da tüplü olan solunum aygıtlarının kullanılması iş sağlığı ve güvenliği açsından gerekir. Firmamız Acar OSGB olarak, iş sağlığı, iş güvenliği, ilk yardım eğitimi, yangın eğitimi, risk analizi, acil eylem planı, sağlık taraması, sağlık raporu, periyodik kontrol, çevre danışmanlığı gibi çok alanda hizmet veren bir işletmeyiz. Farklı alanlarda hizmet veriyor olmamız nedeniyle de geniş bir müşteri portföyümüz bulunmaktadır.