Pirinç Üretiminde İş Sağlığı Ve İş Güvenliği

Pirinç Üretiminde İş Sağlığı Ve İş Güvenliği

Pirinç Üretiminde İş Sağlığı Ve İş Güvenliği

Pirinç Üretiminde İş Sağlığı Ve İş Güvenliği nedir ?

Pirinç üretiminde içme sularının kirliliği, beslenme yetersizliliği ve kötü ev koşulları bağırsak sorunlarına, ishale ve yorgunluklara sebep olmaktadır. Güneş altında çalışmak ise güneş çarpmalarına sebep olmaktadır. Çiftliklerde kullanılacak olan makinelerin nasıl çalıştığı konusunda bilgili olmayan kişiler, genelde birçok kazaya maruz kalmaktadır. Ağır şeyler kaldırma esnasında yükün fazla olması eklemlerde, kemik ve kaslarda sakatlanmalara sebep olur. özellikle çocuklar ve göçmen işçiler fazlasıyla yaralanmakta ve ölmektedir.

Üretim alanında çok miktarlarda kullanılan pestisistler, yabani ot öldürücü olan kimyasallar ve gübreler başlı başına birçok tehlikenin kapısını aralar. Özellikle ilaçlama yapılırken veya diğer solunum risklerinin bulunduğu alanlarda muhakkak koruyucu donanımlar kullanılmalıdır.

Pirinç sektöründe blefarit, çiftçi akciğeri, saman nezlesi, kancalı kurt hastalığı, tetanoz ve sıtma gibi hastalık riskleri mevcuttur. En sık rastlanan meslek hastalıkları ise cilt sorunlarıdır. Çeltik yapraklarında diken bulunması sebebi ile su toplamalar ve kızarmalar, özellikle de staphylococus bakterisi sebebiyle ciltte çengelli kurt ve mantar enfeksiyonları ile karşılaşılır. Ekonomik sıkıntılar, sosyal açıdan destek yoksunluğu, güvensizlik duygusu, eğitim açısından yetersizlik ve stres faktörü psikolojik açıdan travmalara sebep olmaktadır.

Çiftçi akciğeri, kuru ot tozlarının ve küflenmiş samanların, kişilerin solunum yolları ile akciğerlere girmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Kancalı kurt, ince bağırsakta gelen bir hastalıktır. Bu rahatsızlığa en çok subtropikal ve tropikal ülkelerde rastlanmaktadır.

Tetanoz mikrobu, genelde nemli ortamlarda, toprakta, ev tozlarında, ameliyathane tozlarında, gübre içinde, tuzlu suda e oksijen olmayan ortamlarda yaşayabilen ısılara dayanıklı olan bir mikroptur. Vücutta bulunan çok küçük yaralardan ve kesiklerden bile oldukça kolay şekilde giren tetanoz mikrobu salgılamış olduğu tetanoz zehiri ile sinir ve omurilik sistemlerine çok büyük zararlar verir. gelişen teknolojiye rağmen 10 kişiden 6 kişi yapılan tüm müdahaleler ve tedaviler sonucunda kurtulamamaktadır.

Sıtma, hastalık yapan bir pazarit türüdür. Çok eski dönemlerden beri var olan bu rahatsızlığın tanısı kolaydır ve tedavisi ve müdahalesi ise olasıdır. bu rahatsızlığın belirtisi titreme ile gelen yüksek ateştir. Ateşin düşmesi ise zaman alır.

Firmamız Acar OSGB olarak, İşyeri Hekimi, İş Güvenliği, ilk yardım eğitimi, yangın eğitimi, risk değerlendirme, acil durum eylem planı, sağlık taraması, sağlık raporu, periyodik kontrol, çevre danışmanlığı gibi çok alanda hizmet veren bir işletmeyiz. Farklı alanlarda hizmet veriyor olmamız nedeniyle de geniş bir müşteri portföyümüz bulunmaktadır.

Acar OSGB’nin  Profesyonel hizmetlerinden yararlanmak için  iletişime  geçiniz.