Risk Değerlendirme ve Temel Tanımlar

Bu yazımızda risk değerlendirme ve temel tanımlar ‘ını inceliyor olacağız. İş güvenliği ve iş sağlığı kavramında ön plana çıkan en önemli ayrıntılardan birisi de risk yönetimidir. Bir iş yerinde güvenliği ve sağlığı korumak istiyorsanız öncelikli olarak risk değerlendirmesi analiz yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise bu analize göre plan oluşturularak, işçilerin güvenliği koruma altına alınmış olur. İlk bakıldığı zaman kolay gibi dursa da aslında komplike olan risk değerlendirmesi mutlaka alanında uzman çalışanlar eşliğinde yapılmalıdır. Ancak böyle sağlıklı bir analiz oluşturulur ve diğer bütün çalışmalar da bunun üzerinden şekillendirilir.

risk değerlendirmesi nedir, ne işe yarar, nasıl yapılmalıdır?

4857 Sayılı İş Kanunu’nda iş yerlerinde çalışan tüm elemanların sağlıklarını ve can güvenlikleri tehdit eden her türlü risk ve tehlikeye karşı önceden değerlendirme yaparak, önlem alınması gerekmektedir. Böylece hem maddi hem de manevi kayıpların önüne geçilir. Bu bağlam üzerinden risk değerlendirmesi hususuna değinmemiz gerekirse, “Çalışma alanında şartların ve tehlikelerin bunlardan kaynaklanacak olan tüm risklerin ortaya çıkarılması ve sistematik olarak yok edilmesi” cümlelerini kullanabiliriz. Peki risk değerlendirmesi tanımları nelerdir? Bu konuda en çok hangi kavramlar önümüze çıkıyor?

RİSK DEĞERLENDİRMESİ KAVRAMLARI NELERDİR?

Tehlike: Çalışma alanının ve çevresinin kusurlarının ya da çalışanların hatalı davranışlarının iş yerini ve çalışma şeklini riskli duruma sokan ve zarar verme potansiyeli yüksek her şeye tehlike diyebiliriz.

Risk: Tehlikelerin ortaya çıkaracağı tüm aksilikler risktir.

Risk kontrolü: Değerlendirme sonucunda yapılan tüm önlemler riskin kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. İşte tam olarak yapılan bu işler risk kontrolü kelimeleri ile açıklanır.

Kabul edilebilir risk: Uygulamaların hepsi kanuna ve mevzata göre düzenlendiyse ve bu şekilde risk tamamen yok edilmese de minimum düzeye indirildiyse buna kabul edilebilir risk diyoruz.

Risk algısı: Birçok sektörde kullanılan risk algısı kavramı, kazaların ya da tehlikeli olayların meydana gelme olasılığı ve bunların bizi ne kadar endişelendirdiği yahut ilgilendirdiğini anlatır.

Risk kavramı, olasılık ve şiddetin çarpımından elde edilen durumu yansıtır. Bunlar hesaplandığı zaman iş yerindeki tüm problemler ortaya konur ve buna göre de önlemler alınır. Eğer iş yeri güvenli hale getirilmek isteniyorsa risk konusunda bilgisi olan uzmanlarla çalışmak gerekir.

 1. risk değerlendirmesi örnekleri
 2. risk değerlendirmesi nedir
 3. risk değerlendirmesi nasıl yapılır
 4. risk değerlendirmesi kaç yılda bir yapılır
 5. risk değerlendirmesi yöntemleri
 6. risk değerlendirmesi aşamaları
 7. risk değerlendirme formu
 8. risk değerlendirmesi yönetmeliği
 9. risk analizi nasıl yapılır örnek
 10. risk analizi yöntemleri
 11. risk analizi nedir pdf
 12. risk analizi raporu
 13. risk analizi formu
 14. risk analizi yönetmeliği
 15. risk analizi tablosu
 16. risk analizi raporu örneği
 17. risk yönetimi makale
 18. risk yönetimi ders notları
 19. risk yönetimi örnekleri
 20. risk yönetimi pdf
 21. risk yönetimi nasıl yapılır
 22. risk yönetimi ppt
 23. risk yönetimi aşamaları
 24. risk yönetimi eğitimi