tekstil işinde iş sağlığı ve güvenliği

Giyinme ihtiyacı Dünya kurulduğundan bu yana süre gelen bir süreçtir. İhtiyaç olan giyinme, beraberinde pek çok iş kolunu da getirmiştir. Giyim üzerine en önemli çalışma alanı olan tekstil, iş kolu olarak ve çalışan sayısı olarak oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Özellikle sanayileşme ile beraber dev tekstil firmaları boy göstermeye başlamış, beraberinde de çalışanların yasal hakları doğmuştur. Ülkemizde de tekstil, iş kolu olarak geniş bir yer kaplamaktadır. Pamuğun tarladan toplanıp işlenmesi ve giyim haline getirilmesine kadar hepsi tekstil iş kolunu kapsamaktadır.Daha bu aşamada tekstil işinde iş sağlığı ve güvenliği başlar.

tekstil işinde iş sağlığı ve güvenliği

Özellikle bu sektörde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusu son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Büyük öneme sahip olan tekstil sektörü böylece,  İş sağlığı ve meslek hastalığı konusunda önemli bir yer tutmuştur. Maalesef ki tekstil üretimin de pek çok kimyasal madde kullanılmaktadır. Bundan dolayı, işçi sayısı çok olan tekstil sektöründe çalışanlarda meslek hastalıkları görülme sıklığı daha çoktur. Tekstil sektörünün meslek hastalıkları kimyasal ve fiziksel olarak ikiye ayrılır. Tekstil işlerinde kimyasal açıdan risk etmenleri arasında, boyalarda, yapıştırıcılarda, kumaşların işlenmesinde kullanılan ve insan sağlığına zararlı olabilen tehlikeli maddelerin kullanımıdır. Ayrıca, kimyasalla boyar maddeler, kurutucu ve şartlandırıcı kimyasallar, çözücüler, incelticiler, aklandırıcılar, yapıştırıcılar, reçineler, pigmentler, iş yerinde ısı ve nem, ışıma etkisi, temiz hava yetersizliği, yangın ve gürültüler olarak karşımıza çıkmaktadır.

tekstil işinde iş sağlığı ve güvenliği kapsamı

Fiziksel açıdan hastalık oluşmasını sağlayacak etmenlerde işyerinin fiziki yapısı ve işçi sayısının fazlalığı olarak karşımıza çıkar. Özellikle iplik ve dokuma bölümünde çalışma makinelerinin yüksek ses ile çalışması işçilerde duyma bozuklukları veya işitme kayıplarına sebep olabilmektedir. Dikiş makinesi kullanımında, ütü işi ile uğraşanlarda, taşıma işi ile uğraşanlarda da kas ve iskelet sisteminden kaynaklı hastalıklar görülebilmektedir.

İş koluna göre farklılık gösteren iş kazalarında son yıllarda OSGB’lerin desteği ile meslek hastalıkları ve iş kazaları bilgilendirme, önleme ve teşhisinde büyük yol kat etmiştir. Başta iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimleri ile koordineli çalışmalar sonucunda, tekstil işi ile uğraşan iş yerlerinde gerekli eğitimler verilerek önlemler alınmıştır.