Termal Konfor Ölçümü

İşyerinde çalışmakta olan personellerin sıcaklık, nem ve hava akımı gibi iklime bağlı olan koşullar açısından bedensel ve zihinsel faaliyetlerini sürdürebilmeleri termal konfor olarak adlandırılmaktadır. Herhangi bir sektörde yer alan işyerinde termal konfor denildiği zaman personellerin ısı alışverişine etki yapan faktörler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 

  • Havanın sıcaklığı
  • Havanın nem yoğunluğu ve oranları
  • Havanın akım hızları
  • Radyant ısı

İşyerlerinde termal konfor şartlarının her zaman çalışan personelleri rahatsız etmeyecek biçimde olması ve fiziksel olarak da zihinsel olarak da kimsenin olumsuz etkilenmeyecek biçimde olması gereklidir. Bu koşulların sağlanması insan sağlığının güven altına alınması ve aynı zamanda iş verimliliğinin artmasına yol açmaktadır. Çalışan kişiler ortamın sıcaklığına uygun bir şekilde korundukları zaman iş güçlerine de olumlu yansımalar olmaktadır.

İşyerlerinde bulunan dinlenme odaları, bekleme odası, soyunma bölümleri, duş ve tuvalet gibi yerlerde her zaman yeterli sıcaklıkta ortam koşulu sağlanmalıdır. Isıtma ve soğutma için kullanılan araçlar sürekli olarak kontrol edilerek çalışan personelleri rahatsız etmeyecek ve kazaya yol açmayacak şekilde yenilenmelidir.

Yapılmakta olan işlerin niteliklere göre, sürekli aşırı sıcak veya aşırı soğuk bir ortamda çalışılması gerekiyor ise bu tür zorunlu durumlarda çalışan personellerin güvenliği sağlanmalıdır. Personellerin aşırı sıcak veya aşırı soğuğa karşı bilinçlendirilmesi ve gerekli tedbirleri alması sağlanmalıdır.

Sıcaklık Eşdeğer Standartları Nedir?

Çalışma ortamındaki termal konfor şartları psikometre kata termometre gibi araçlar sayesinde tespit edilebilir. Böylelikle kuru ve yaş havanın sıcaklığı, nem ve hava akım hızı belirlendikten sonra uygun yöntemler uygulanarak sıcaklık değerleri eşdeğer seviyelere getirilmiş olur.

Termal konforun tamamen uygun olduğu durumlarda etkin sıcaklık eşdeğeri normal standartlara 17 ile 21 olarak belirlenmiştir. Kış aylarında uygun bir şekilde giyinmiş olan kişinin uygun ortam ısısı ihtiyacı ise 20 ile 22 derece olarak belirlenmiştir. Yaz aylarında ise 20 ile 24 derece arasındaki ortam ısısı yine ideal ve standart olarak belirlenmiştir.

Acar OSGB firması olarak işyerlerinizdeki termal konfor değerlerini ölçerek mevzuat hükümleri çerçevesinde profesyonel değerlendirmeler yapmaktayız. Havalandırma sisteminiz üzerinden hava akımı hızını da ölçerek sistemin yeterli veya yetersiz olup olmadığını tespit etmekteyiz.

Ölçüm cihazlarımızın tamamı günümüzün teknolojisine uygun ve standartlarına uygun olan cihazlardır. Cihazlarımız düzenli olarak bakım ve onarım işlemlerinden geçmektedir.

 

Termal Konfor Ölçümü
Acar Termal Konfor Ölçümü

İş Yeri Termal Konfor Ölçüm Hizmetleri

İletişime Geçiniz !

İşyeri Termal Konfor Ölçümü hizmetimizden yararlanmak için iletişime geçiniz.

ACAR OSGB; T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.
İletişime Geçiniz !

Referanslarımız